Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
Tomasz Kamiński 30.06.2011

Festiwal zamiast kajdanek. Kultura w służbie policji

Gość „Sygnałów Dnia” inspektor policji Grzegorz Jach opowiada o nietypowym festiwalu młodzieży „Przystanek PAT”, który współorganizuje Teatr Środowiska Policyjnego „Scena 07”.
Inspektor Grzegorz Jach w studio JedynkiInspektor Grzegorz Jach w studio Jedynkifot. Polskie Radio/Wojeciech Kusociński

W studiu Polskiego Radia pełnomocnik komendanta głównego policji inspektor Grzegorz Jach opisywał, jak młodzież samodzielnie umie zająć się promowaniem unikania alkoholu czy jazdy po jego spożyciu. - Wymiar społeczny policji, jej obecność w życiu społecznym jest bardzo ważny. Pracujemy tym na zaufanie opinii publicznej, na czym nam bardzo zależy, ale musimy na nią zapracować - tak wyjaśnia zaangażowanie policji w organizację młodzieżowej akcji „Profilaktyka a Ty”, której częścią rokrocznie jest festiwal „Przystanek PAT”. Obecnie to już szósta edycja. Odbywa się pod patronatem Jedynki w Ostrołęce i Kadzidle 5 lipca.

Inspektor Jach podkreśla, że w programie „Profilaktyka a Ty” uczestniczyło 60 tysięcy osób i wiele środowisk - nauczycielskich, uczniowskich i samorządowych. Akcja ma na celu dzięki warsztatom, aktywizacji kulturalnej młodzieży i innym innowacyjnym jak na policję metodom dotrzeć do młodych ludzi.

W Warszawie centrum, które koordynuje akcję, mieści się w „Scenie 07”. Tu na przykład licealiści wystawiają sztuki teatralne, które mają uczyć młodzież i rodziców. Tych drugich nawet częściej niż dzieci. Bowiem według badań policji ponad 50 procent gimnazjalistów stwierdza, że dorośli nie rozmawiają z nimi o uzależnieniach i innych ważnych sprawach. - Taka jest opina młodych ludzi. Możemy się na nią obrazić. Jednak nie o to chodzi. Rozmawiajmy z młodymi ludźmi - apeluje Jach o dialog z młodymi ludźmi nie tylko przy okazji dużych wydarzeń, a na co dzień.

Podczas samego festiwalu będą odbywać się warsztaty artystyczne prowadzone przez osoby z Brazylii, Kuby a nawet mistrza świata w hip-hopie ze Słowacji. Jedne z zajęć poprowadzi profesor Gajewski z Akademii Teatralnej w Warszawie. Część spotkań będzie dotyczyć profilaktyki. Jednak to i tak tylko cząstka programu festiwalu. Odbywać będą się też sztuki i grupowe późnowieczorne rozmowy z młodzieżą na ważne tematy, o których konsekwentnie przypomina inspektor Jach.

tk