Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Sylwia Mróz 15.07.2011

Fatalne skutki burz: zerwane dachy, zalane domy

Co najmniej kilka dni potrwa usuwanie skutków nawałnic, które przeszły nad Polską.
Fatalne skutki burz: zerwane dachy, zalane domy(fot. PAP/EPA/FILIP SINGER)
Galeria Posłuchaj
  • Paweł Frątczak rzecznik straży pożarnej o skutkach nawałnic
Czytaj także

W sumie zniszczonych lub uszkodzonych zostało ponad 790 dachów budynków gospodarczych i mieszkalnych, a kilkaset drzew zostało połamanych lub wyrwanych. W województwie mazowieckim w powiecie przysuskim zniszeniu uległo ponad 2 tysiące tuneli foliowych, w których hodowane są warzywa. Zerwanych zostało tez kilkadziesiąt linii energetycznych - powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej rzecznik straży pożarnej Paweł Frątczak.

>>> Zobacz na zdjęciach fatalne skutki nawałnic <<<


Tylko w województwie mazowieckim bez prądu było w czwartek około 4 tys. gospodarstw. W niektórych miejscowościach nie działają też ujęcia wody. Dlatego strażacy wykorzystują agregaty prądotwórcze do zasilania stacji uzdatniania wody, a także dostarczania prądu do urzędów gmin i ośrodków zdrowia.

W wyniku nawałnic największe zniszczenia odnotowano na terenie powiatu opoczyńskiego w łódzkiem i w powiatach przysuskim, radomskim i białobrzeskim w mazowieckiem.

Awaria w sejmie przez pogodę? Czytaj więcej >>>

W wyniku wichury, która zrywała linie i łamała słupy energetyczne, prądu pozbawionych jest wciąż ok. 15 tys. odbiorców. Uszkodzona jest jedna linia energetyczna wysokiego napięcia, siedem linii średniego napięcia oraz wyłączonych 169 stacji transformatorowych. W związku z brakiem zasilania nie działają też ujęcia wody pitnej. Pracownicy zakładu energetycznego próbują przywrócić dostawy prądu.

Mieszkańcom pozbawionym wody podstawiane są beczkowozy i dostarczana jest woda butelkowana. Prąd w niektórych miejscach zapewniają agregaty o dużej wydajności dostarczone przez strażaków.

- Na miejscu są inspektorzy nadzoru budowlanego, którzy oceniają obiekty pod kątem ewentualnego zagrożenia dla mieszkańców - powiedział dyrektor Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi Jacek Raczyński.

Pomoc finansowa

Zapowiedział udzielenie pomocy finansowej poszkodowanym z rezerwy celowej MSWiA. Pierwsze zasiłki celowe w wysokości do 6 tys. zł dla osób, które poniosły straty na wniosek poszczególnych samorządów - zdaniem Raczyńskiego - mogą być uruchomiane już w piątek.

- Po oszacowaniu strat będą także uruchamiane środki pomocowe na remont lub odbudowę uszkodzonych budynków mieszkalnych. Dodatkowa pomoc będzie oferowana także osobom, które doznały strat w uprawach rolnych czy budynkach gospodarczych - zapewnił szef WCZK w Łodzi.

Swoich przedstawicieli skierowała na miejsce jedna z firm ubezpieczeniowych. Mają oni szacować straty i wypłacać ewentualne odszkodowania.

/


Prognoza pogody na 15 i 16 lipca
sm