Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 26.07.2011

Wizyta premiera Izraela w Polsce przesunięta

Do planowanej na środę roboczej wizyty Benjamina Netanjahu nie dojdzie z powodu protestów społecznych w Izraelu.

Netanjahu zostanie w kraju, by "skupić się na przyjęciu ustaw mających na celu reformę mieszkaniową".

- Podróż do Warszawy zostanie przełożona na sierpień, dokładny termin powinien być znany jeszcze w tym tygodniu - poinformowała ambasador RP w Izraelu Agnieszka Magdziak-Miszewska.

Pierwotnie Netanjahu miał przyjechać do Warszawy już w czerwcu, tuż przed objęciem przez Polskę przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej, ale wizyta na wniosek strony polskiej została przełożona ze względu na święto Bożego Ciała przypadające w terminie zaproponowanym przez dyplomację izraelską.

Rozstrzygający głos Europy

W Warszawie premier Izraela miał zabiegać o wsparcie sprzeciwu wobec prób uznania Palestyny przez ONZ. We wrześniu Palestyńczycy będą zabiegać o uznanie własnego państwa na forum Zgromadzenia Ogólnego NZ.

Izrael stanowczo się temu sprzeciwia, argumentując, że niepodległa Palestyna może powstać wyłącznie na drodze negocjacji z państwem żydowskim, a nie wskutek jednostronnych działań.

Spór o sposób realizacji prawa Palestyńczyków do samostanowienia dzieli społeczność międzynarodową. Izraelskie stanowisko w tej kwestii popierają Stany Zjednoczone. Palestyńczycy mogą natomiast liczyć na poparcie krajów arabskich oraz wielu państw rozwijających się, w tym latynoamerykańskich.

W tej sytuacji polem szczególnie zaciętej izraelsko-palestyńskiej dyplomatycznej bitwy o głosy poparcia staje się Europa. UE dotychczas nie zajęła jednoznacznego stanowiska.

"Ludzie mieszkają w garażach"

Od kilku dni w Izraelu trwają masowe protesty, których uczestnicy rozbijają namioty w centrach miast. Twierdzą, że nie stać ich na wynajmowanie mieszkań nawet wtedy, gdy mają dobrą pracę. Ceny wynajmu i kupna mieszkań w Izraelu są wyższe niż w wielu krajach europejskich i nadal rosną.

Rząd próbuje modyfikować swoją politykę mieszkaniową, proponując m.in. ulgi podatkowe dla małżeństw, które kupują swoje pierwsze mieszkanie, demobilizowanych żołnierzy oraz zwiększenie dotacji dla domów studenckich.

Minister finansów Juwal Steinic przyznał, że jest "prawdziwy kryzys mieszkaniowy". - Ludzie mieszkają w garażach i piwnicach i nie mają jak zapłacić czynszu - dodał.

IAR,PAP,kk