Logo Polskiego Radia
IAR
Gabriela Skonieczna 16.09.2011

Co pamięta serce? Życie po przeszczepie

We Francji ukazała się książka, opisująca niezwykłe doświadczenia po przejściu operacji przeszczepu serca. Lekarze nie kryją wątpliwości co do tezy o "pamięci zapisanej w komórkach ludzkiego organizmu".
Co pamięta serce? Życie po przeszczepieGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Marek Brzeziński (IAR) Co pamięta serce? Życie po przeszczepie
Czytaj także

Lekarze nie kryją wątpliwości co do głoszonych przez pisarkę tezy o tak zwanej "pamięci zapisanej w komórkach ludzkiego organizmu". Charlotte Valandrey osiem lat temu, w wieku 34 lat przeszła operację przeszczepienia serca. W dwa lata później rozpoczęła się seria dziwnych wydarzeń, które opisała w książce "Nieznane serce". Najpierw zmienił się jej gust kulinarny - zaczęła jeść potrawy, których wcześniej nie lubiła. Potem zaczęły ją dręczyć powtarzające się sny, w tym koszmar o wypadku samochodowym, którego nigdy nie miała. Po pewnym czasie okazało się, że w szpitalu leżała przez ścianę z kobietą, która na skutek takiego wypadku straciła życie. To ona była dawczynią serca, przeczepionego autorce książki.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH

Valandrey zakochała się w przypadkowo spotkanym mężczyźnie. Jak się po jakimś czasie okazało, był on mężem tragicznie zmarłej kobiety, od której pobrano serce do przeszczepu. Charlotte Valandrey jest przekonana, że pewne zmiany w jej osobowości są wynikiem tego, iż ma serce innego człowieka. Lekarze zdecydowanie odrzucają tę tezę twierdząc, że nie ma żadnych naukowych podstaw, aby udowodnić istnienie tak zwanej "pamięci komórek".

gs