Logo Polskiego Radia
PAP
Artur Jaryczewski 22.09.2011

"Polska partnerem, który pozwala cywilizować Rosję"

W środę wieczorem w telewizyjnej "Jedynce" odbyła się kolejna debata siedmiu ogólnokrajowych komitetów wyborczych.
Polska partnerem, który pozwala cywilizować RosjęMatti Mattila/CC/Wikipedia

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach>>>

Zdaniem Andrzeja Halickiego (PO) polska polityka zagraniczna cztery lata temu, za rządów PiS była w ruinie, a obecnie polska pozycja na arenie międzynarodowej została odbudowana i opiera się na partnerskich relacjach ze wszystkimi europejskimi krajami. Jego zdaniem, dla Zachodu Polska jest "tym partnerem, który pozwala cywilizować Rosję".

Zdaniem przedstawiciela PiS Krzysztofa Szczerskiego stosunki Polski z Rosją muszą być realistyczne. - Nikt nie chce złych relacji z Rosją, ale Rosja nie jest szczególnym uczestnikiem stosunków międzynarodowych, dlatego tam gdzie robi źle, tam mamy prawo mówić, że robi źle - powiedział.

Stanisław Rakoczy (PSL) podkreślił, że Polska powinna stać się reprezentantem krajów Europy Środkowo - Wschodniej. - Z tej pozycji powinniśmy budować naszą pozycję wewnątrz Unii - ocenił. Według niego, aby to osiągnąć trzeba aktywnie uczestniczyć m.in. w pracach Grupy Wyszehradzkiej.

Według Tadeusza Iwińskiego z SLD - Polska w UE jest pasywna jako kraj, który przewodniczy Wspólnocie. - Od naszej pozycji w UE w ogromnym stopniu zależeć będzie stan stosunków ze Wschodem, w tym z Rosją - uważa Iwiński. W stosunkach z Rosją - ocenił polityk SLD - ważne jest doprowadzenie do zaawansowania procesu pojednania. Przyznał, że w tej kwestii jest pewien postęp.

Marek Migalski (PJN) uważa, że będąc silnym krajem w regionie, jesteśmy silni w rozmowie z najsilniejszymi państwami w UE. Nawiązując do relacji z Rosją podkreślił, że warto wpierać w tym kraju siły, które same będą europeizować Rosję i czynić ją dobrym partnerem dla krajów europejskich.

Krzysztof Iszkowski z Ruchu Palikota uważa, że Rosja pomimo dużego terytorium i ogromnej armii jest słabym krajem. - Ta słabość Rosji odbija się w bardzo nerwowych działaniach - mówił. Polska - jego zdaniem - powinna w ramach Unii podjąć wyzwanie "europeizacji i modernizacji" Rosji.

Z kolei zdaniem Andrzeja Anusza (PPP-Sierpień '80) Polska powinna budować mosty współpracy między Wschodem, a Zachodem, ale nie z pominięciem m.in. Ukrainy. - Prowadźmy tę politykę równolegle - mówił.

aj

/