Logo Polskiego Radia
IAR
Michał Chodurski 21.10.2011

Jest zgoda UE na większe połowy dorszy

Unia Europejska zgodziła się na większe połowy dorszy na Bałtyku w przyszłym roku i częściowo także śledzi.
Kutry rybackie w JastarniKutry rybackie w JastarniWikipedia/Olaf

Obcięte zostały natomiast limity połowowe łososi. Tak zdecydowali ministrowie rolnictwa 27 krajów na spotkaniu w Luksemburgu.

Ta powinno być do zaakceptowania przez polskich rybaków - powiedział Polskiemu Radiu minister rolnictwa Marek Sawicki.

Zgodnie z ustaleniami, unijni rybacy, w tym polscy, będą mogli w przyszłym roku złowić o 15% więcej dorszy na Bałtyku Wschodnim, a na Zachodnim - o 13%.

Jeśli chodzi o śledzie, to o jedną trzecią zwiększone zostały połowy zachodniego stada - tam, gdzie najwięcej łowi polskich rybaków. Natomiast ograniczone będą o 27 procent połowy centralnego stada śledzi, a o 16 procent - w Zatoce Ryskiej w związku z malejącymi zasobami i próbami odnawiania stada. Z tego też powodu ograniczone zostały połowy łososi, choć nie tak drastycznie jak proponowała Komisja Europejska. Bruksela chciała zmniejszyć połowy stada centralnego o 79 procent, ministrowie rolnictwa zgodzili się tylko na redukcję o 50 procent.

Jeśli chodzi o limity połowów łososi w Zatoce Fińskiej, to zostały one zmniejszone o jedną trzecią. Natomiast połowy szprotów zostały zmniejszone o 22 procent. „Ta decyzja jest dobra dla Morza Bałtyckiego, bo chronimy zasoby, i jest szansa na ich odnawianie. Kompromis jest bardzo trudny, bo polega na redukcji, ale redukcji możliwie najniższej. I myślę, że dla polskich rybaków ta koncepcja będzie do zaakceptowania” - powiedział Polskiemu Radiu minister Marek Sawicki.

Zobacz galerię - dzień na zdjęciach>>>

IAR/mch