Logo Polskiego Radia
IAR
Katarzyna Karaś 26.11.2011

Tłumy Ukraińców upamiętniły ofiary Wielkiego Głodu

Kilka tysięcy osób wzięło udział w nieoficjalnych obchodach dnia pamięci ofiar Wielkiego Głodu lat 1932-33.
Posłuchaj
  • Piotr Pogorzelski z Kijowa (IAR): tłumy na nieoficjalnej uroczystości w Kijowie
Czytaj także

W wyniku sztucznie wywołanego kryzysu żywnościowego zginęło wtedy kilka milionów mieszkańców radzieckiej Ukrainy.

Centrum obchodów przygotowanych przez organizacje pozarządowe było Muzeum Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu oraz otaczający je park. Każdy mógł tam przyjść i zapalić świeczkę, czy znicz, a także uderzyć w dzwon pamięci, który przypominał o tych, którzy zginęli niemal 80 lat temu.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Przychodzili zarówno starsi, jak i młodzi ludzie, a także rodziny z małymi dziećmi. Wiele z nich przypominało, że kiedyś, w czasach ZSRR nie można było o tym mówić. Obecnie około 2/3 Ukraińców zgadza się z tym, że kryzys żywnościowy został wywołany sztucznie przez radzieckie władze. Jest to jedna z niewielu kwestii, w których zgadzają się mieszkańcy wschodu i zachodu kraju.

O wydarzeniach lat 1932-33 mówił często poprzedni prezydent Wiktor Juszczenko. To on spopularyzował wiedzę na temat tej tragedii. Prezydent Wiktor Janukowycz, w przeciwieństwie do swojego poprzednika, uważa Wielki Głód za tragedię nie tylko radzieckiej Ukrainy, ale całego ZSRR.

Paradoksalnie od czasu odejścia Wiktora Juszczenki, gdy obchody stały się mniej oficjalnie i nie są już przedmiotem politycznej propagandy, uczestniczy w nich coraz więcej osób.

IAR,kk