Logo Polskiego Radia
IAR
Agnieszka Kamińska 28.11.2011

MON i rodziny poległych blisko porozumienia

W tym tygodniu ma dojść do finałowego spotkania miedzy pełnomocnikami rodzin żołnierzy poległych na misjach, a kierownictwem MON w sprawie wypłaty zadośćuczynień.

Jeden z prawników rodzin, mecenas Sylwester Nowakowski. odniósł się do propozycji, jakie MON ma przedstawić rodzinom i ich pełnomocnikom. Wiceminister obrony Czesław Mroczek zapowiedział między innymi, że resort zgadza się na jednakową kwotę dla wszystkich poszkodowanych jeśli chodzi o zadośćuczynienie, ale chce różnicować inne wynikające z prawa świadczenia pomocowe. Wdowy i dzieci mieliby dostać inne świadczenia, a rodzice poległych żołnierzy - inne. Sylwester Nowakowski zwraca uwagę, że po raz pierwszy poruszono tę sprawę publicznie.

- Hasłem jest zróżnicowanie, ale nie wiadomo jak głębokie. Nie wiadomo też, jakie obwarowania będą towarzyszyć tej propozycji. Na przykład klauzula sądowa - czy będzie możliwość w przyszłości, aby każda z tych osób mogła w razie potrzeby iść do sądu? - zastanawia się Sylwester Nowakowski.

Deklaracja wiceministra Czesława Mroczka wpisuje się w to, co o zadośćuczynieniach i innych świadczeniach dla rodzin poległych żołnierzy mówi się od początku rozmów o tej sprawie, czyli od połowy października. Po ostatnim spotkaniu, które odbyło się tydzień temu, wiceszef MON zapewniał, że do ugody jest już coraz bliżej. - Jesteśmy już na samym końcu tej sprawy, będzie dobre zakończenie - mówił Czesław Mroczek.

Obecnie w przypadku śmierci żołnierza MON wypłaca jednorazowe odszkodowanie w wysokości 18-krotności wynagrodzenia - dla żony lub dziecka - oraz jego 9-krotność dla innych członków rodziny. Dodatkowo z polisy wykupionej przez resort przysługuje 250 tysięcy złotych odszkodowania. Wojsko wypłaca również inne świadczenia: zasiłek pogrzebowy, zapomogi, renty rodzinne i stypendia, pomaga też w uregulowaniu spraw zwiazanych z mieszkaniem.

Zadośćuczynień od Ministerstwa Obrony w tej chwili domaga się 96 osób - bliskich poległych na misjach żołnierzy. 1 grudnia wczesnym popołudniem ma się odbyć pierwsza rozprawa ugodowa miedzy pełnomocnikami rodzin, a MON przed Sądem Rejonowym Warszawa-Śródmieście.

Na misjach w Iraku i Afganistanie zginęło 52 żołnierzy i jeden cywil - ratownik medyczny.

IAR, agkm

Zobacz galerię: Dzień na zdjęciach >>>