Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 04.12.2011

Kaczyński złożył kwiaty przed kopalnią "Zofiówka"

W ten sposób prezes PiS Jarosław Kaczyński oddał hołd górnikom, ranionym przez milicyjne kule podczas pacyfikacji tej kopalni w grudniu 1981 roku.
Kaczyński złożył kwiaty przed kopalnią Zofiówkafot. PAP/Andrzej Grygiel
Posłuchaj
  • Kaczyński: to jest jeden z tych punktów, w których budowała się Polska wolność
Czytaj także

- To jest jedno z tych miejsc, które pozostaną z całą pewnością w historii Polski, a sądzę, że nawet szerzej. Bo jest coś takiego jak droga wolności, która prowadzi przez różne państwa, różne społeczeństwa - i to jest jeden z tych punktów, w których budowała się Polska wolność - odzyskiwanie przez Polskę, ale też wiele innych krajów i narodów, wolności - powiedział przed pomnikiem Kaczyński.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Jak mówił, strajki 1980 r. - a jeden z głównych był właśnie w Jastrzębiu Zdroju - były "wydarzeniem historycznym w skali nie tylko Polski, ale Europy i świata". - Ta kopalnia przeszła w ten sposób do historii - tej historii w najszerszym tego słowa znaczeniu. Musimy o tym zawsze pamiętać - podkreślił prezes PiS.

Wspominał swoją wizytę w Jastrzębiu w 10-rocznicę zawarcia porozumienia. "To był początek tej naszej drogi; ona się okazała bardzo skomplikowana, nie zawsze wszystko wyglądało tak, jak chcemy, ale mimo wszystkich ułomności, żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce. I to jest w ogromnej mierze zasługa tych, którzy wtedy walczyli" - dodał.

Lider PiS przebywa na Śląsku z okazji Barbórki - tradycyjnego święta górników. Rano uczestniczył we mszy w jastrzębskim kościele pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła. Złożył też kwiaty przed pobliską tablicą, upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej. Potem pojechał na śląski obiad z górniczą rodziną.

W okresie PRL jastrzębska kopalnia "Zofiówka" nosiła nazwę "Manifest Lipcowy". Po ogłoszeniu stanu wojennego, podobnie jak w wielu innych zakładach, w kopalni rozpoczął się strajk. Podczas pacyfikacji zakładu przez siły milicyjne 15 grudnia 1981 r. padły strzały, raniąc kilka osób.

Obelisk przed kopalnią spontanicznie wybudowano i odsłonięto w sierpniu 1981 r. Autorem monumentu był górnik z kopalni "Anna" Joachim Paruzel. Na pomniku wypisano nazwy zakładów, które w 1980 r. poparły strajk górników.

IAR,PAP,kk