Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Anna Wittenberg 16.12.2011

Sikorski bronił umowy z UE. "Komisja przyjęła"

Szef MSZ mówił komisji ds. UE, że podczas szczytu w Brukseli udało się uniknąć dalszego podziału Unii.
Sikorski bronił umowy z UE. Komisja przyjęłaPAP/Andrzej Hrechorowicz
Posłuchaj
  • Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych: uniknęliśmy głębszego podziału na Unię "siedemnastki", czyli strefę euro i "unię dziesiątki"
Czytaj także

Sejmowa Komisja ds. Unii Europejskiej przyjęła informację ministra spraw zagranicznych na temat stanowiska rządu na ubiegłotygodniowym szczycie unijnym w Brukseli.

- Komisja wysłuchała i przyjęła informację ministra spraw zagranicznych na temat stanowiska Rady Ministrów w związku z posiedzeniem Rady Europejskiej w dniach 8-9 grudnia 2011 - brzmiała poparta przez większość komisji konkluzja z posiedzenia.

Debata i poprawki

Przyjęcie informacji było poprzedzone długą i gorącą dyskusją członków komisji z ministrem Sikorskim. Głosowanie odbywało się już po tym, jak Sikorski opuścił salę.

Jedyną poprawkę do stanowiska komisji chciała wnieść Anna Fotyga (PiS).

"Minister Radosław Sikorski podczas posiedzenia komisji ds. UE w dniu 16 grudnia 2011 roku stwierdził, że pożyczka udzielona przez Polskę MFW (...) służy ratowaniu strefy euro. Stwierdzenie ministra Sikorskiego relacjonujące stanowisko Polski prezentowane podczas Rady Europejskiej nie ma podstaw w konstytucji RP i w ustawach polskich" - głosiła poprawka.

5,8 mld euro dla MFW

Radosław Sikorski powiedział podczas posiedzenia, że uzgodniona na szczycie UE umowa fiskalna nie jest żadną rewolucją, lecz prawnym usankcjoniowaniem traktatu z Maastricht. Dodał, że dla Polski najważniejsze jest, iż podczas szczytu w Brukseli udało się uniknąć dalszego podziału Unii Europejskiej na kraje 17-tki i 10-tki.

Wyraził żal, że Wielka Brytania nie wejdzie do grupy państw unijnych, które zgodziły się na większą dyscypline finansową. Minister dodał, że mimo to przedstawiciele Londynu będą brali udział w spotkaniach eksperckich, dotyczących nowych regulacji.

Radosław Sikorski poinformował, że wysokość pożyczki Polski dla Międzynarodowego Funduszu Walutowego jest wypracowywana przez rząd i NBP. Na zakończonym 9 grudnia szczycie Unii Europejskiej kraje strefy euro oraz kilka innych, w tym Polska, zdecydowało o przekazaniu Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu 200 miliardów euro.

Pieniądze mają być wykorzystane na pomoc zadłużonym krajom eurogrupy. Według informacji Polskiego Radia i IAR, Polska pożyczy Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu 5,8 miliarda euro, przy założeniu, że klucz podziału zobowiązań na kraje członkowskie Unii będzie zależny od udziału danego państwa w unijnym PKB.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

IAR,wit