Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 12.01.2012

Mundurowi chcą podwyżek: "pominięto nas"

Funkcjonariusze z gwizdkami i syrenami pikietowali urzędy wojewódzkie w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku i Wrocławiu - miastach Euro 2012.
Protest w WarszawieProtest w Warszawiefot. PAP/Paweł Supernak
Galeria Posłuchaj
  • Relacja Wojciecha Chmielewskiego z Poznania (Radio Merkury)
Czytaj także

Na placu Bankowym w Warszawie zebrało się około tysiąca osób. Nie obyło się bez strat - manifestanci zniszczyli szlaban przez urzędem wojewódzkim. Organizatorzy pikiety zobowiązali się zapłacić za zniszczenia. Protestujący w stolicy przekazali wojewodzie mazowieckiemu Jackowi Kozłowskiemu petycję, w której zapisali swoje żądania.

To kolejny etap protestu funkcjonariuszy w sprawie braku podwyżek dla wszystkich służb. W tym roku po 300 złotych podwyżki mają otrzymać policjanci i żołnierze. Pieniędzy w budżecie zabrakło dla straży granicznej, służby więziennej i strażaków. Mariusz Tyl ze związków zawodowych funkcjonariuszy straży granicznej mówi, że to próba dzielenia na lepszych i gorszych i stąd sprzeciw. Związkowcy domagają się podwyżki dla wszystkich służb mundurowych. Podkreślają, że od czterech lat nie otrzymali nawet waloryzacji swoich uposażeń.

Wszyscy domagają się jednego: podwyżki takiej samej, jaką premier obiecał policajntom i żołnierzom - powiedział IAR podczas pikiety podpułkownik Jacek Zakrzewski ze Straży Granicznej. - Więcej pieniedzy tylko dla tych dwóch formacji to dzielenie całego środowiska - ocenia związkowiec. - Bardzo niesympatycznie, że nas pominięto - dodał.

W przyszłym tygodniu rozmowy w MSW

We wtorek służby mundurowe podjęły protest ostrzegawczy. Na warszawskim lotnisku im. Fryderyka Chopina oraz na przejściach granicznych w Medyce i Dorohusku służba graniczna przeprowadziła trzygodzinny protest włoski polegający na drobiazgowym wykonywaniu obowiązków.

Federacja zapowiada, że jeśli dotychczas podjęte działania nie przyniosą oczekiwanego efektu, 17 stycznia zapadną decyzje o dalszych formach protestu.

Spotkanie ze związkowcami służb mundurowych w MSW w sprawie podwyżek zaplanowane jest na 18 stycznia. Minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki zapowiedział, że podczas analizy budżetów podległych mu służb spróbuje poszukać pieniędzy na ewentualne podwyżki dla pograniczników i strażaków.

Przepisy zabraniają funkcjonariuszom służb mundurowych strajkowania. Mogą jednak oni podejmować akcje protestacyjne w innych formach, np. oflagować komendy i posterunki, prowadzić tzw. strajk włoski czy też uczestniczyć w pikietach.

IAR, PAP, agkm

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach>>>