Logo Polskiego Radia
IAR
Anna Wittenberg 14.01.2012

"Za receptę z pieczątką aptekarz nie może być ukarany"

Wiceminister zdrowia przekonywał, że farmaceuci są bezpieczni. Ma nadzieję, że kiedy nowelizacja ustawy refumdacyjnej wejdzie w życie, protesty się zakończą.
Posłuchaj
  • Jakub Szulc, wiceminister zdrowia: mam nadzieję, że protest lekarski się skończy i lekarze po zmianie przepisów nie będą przystawiać tych pieczątek
Czytaj także

Od poniedziałku aptekarze rozpoczną protest przeciwko ustawie refundacyjnej - poinformowała Naczelna Rada Aptekarska. Samorząd farmaceutów poinformował po nadzwyczajnym posiedzeniu w Warszawie, że codziennie pomiędzy 13.00-14.00 apteki będą nieczynne, a realizować będą jedynie recepty w nagłych przypadkach.

Aptekarze domagają się odstąpenia od zapisów ustawy refundacyjnej, które dopuszczają karanie farmaceutów za wydanie leków refundowanych osobie, której się nie należą.

Wiceminister zdrowia Jakub Szulc przekonywał na antenie TVP Info, że właśnie piątkowa nowelizacja ustawy spowodowała, iż farmaceuci de facto nie będą karani.

Jakub Szulc liczy, że wejście w życie nowelizacji ustawy refundacyjnej rozwiąże także inne problemy aptekarzy, bo lekarze przestaną przystawiać na receptach pieczątki z napisem "refundacja do decyzji NFZ".

W sobotę aptekarze zapowiedzieli, że nie będą w ogóle wydawać leków refundowanych na podstawie recept, które nie spełniają wymogów formalnych. Farmaceuci będą rygorystycznie sprawdzać recepty pod kątem obowiązujących przepisów prawa oraz umowy z NFZ.

Grzegorz Kucharewicz, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej powiedział, że taktyka ustępstw i dialogu z rządem nie przyniosła rezultatu. Podkreślił, że więcej zyskali lekarze, którzy od razu przystąpili do zdecydowanego protestu. Dlatego też aptekarze postanowili również w sposób zdecydowany upomnieć się o swoje racje.

IAR, wit