Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Agnieszka Kamińska 22.01.2012

Paweł Graś: trudno mówić o ataku hakerów

Rzecznik rządu o zablokowanych stronach rządowych: To nie atak hakerów, a przeciążenie serwerów. Według niego "nic nie jest przesądzone" ws. podpisania porozumienia ACTA.
Paweł Graś: trudno mówić o ataku hakerów
Posłuchaj
  • Paweł Graś, rzecznik rządu (IAR)
  • Paweł Graś, rzecznik rządu (IAR)
Czytaj także

Od soboty wieczorem do niedzielnego przedpołudnia nie działała strona Kancelarii Premiera, w nocy i wieczorem nie wyświetlały się też m.in. witryna resortu kultury, Sejmu, Kancelarii Prezydenta, ZAiKS-u.

Rzecznik rządu Paweł Graś mówił w niedzielę rano dziennikarzom, że trudno mówić w tej sytuacji o ataku hakerskim. Według niego treściami na stronie kancelarii premiera zainteresowanych było wiele osób, a do tego doszedł "nie tyle atak hakerski, co uruchomienie programów, które dobijają się do danej strony". - Ze względu na obciążenie nie wszystkie serwery wytrzymały - zaznaczył.

To dlatego zaatakowano rząd. Czytaj TREŚĆ UMOWY ACTA >>>

- To tak, jak gdy do pokojowej demonstracji dołączają się o osoby, które wybijają szyby i palą samochody - mówił o większej liczbie wejść na strony rządowe.

Jak tłumaczył Graś w Radiu Zet, nie naruszono zablokowanych stron, nie było próby włamania na serwery ani zmiany treści tych stron. Mówił też o "ogromnym zainteresowaniu" rzadowymi stronami i ich tematyką.

Do ataku hakerskiego na Twitterze przyznaje się grupa Anonymous, która ma protestować w ten sposób przeciw ustawie ACTA, ograniczającej prawa internautów (rząd zamierza ją podpisać 26 stycznia). Przeciwnicy ustawy wskazują, że ACTA była opracowywana właściwie bez kontroli społecznej, w rezultacie zawiera wiele niepokojących zapisów, na przykład taki, że posiadacze praw autorskich będą mogli żądać od dostawców internetu ujawniania im danych użytkowników. ACTA może też zablokować publikowanie w internecie treści legalnych - stąd m.in. protest Wikipedii.

Rzecznik rządu mówił również, że nic nie jest przesądzone w sprawie podpisania porozumienia ACTA przez polski rząd, przypomniał, że w przyszłym tygodniu dojdzie do specjalnego spotkania ministra ds. cyfryzacji Michała Boniego, premiera i ministrów kultury i spraw zagranicznych.

agkm, Radio Zet, polskieradio.pl

Zobacz galerię: dzień na zdjęciach >>>