Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Anna Wittenberg 03.02.2012

Artyści o decyzji Tuska: "politycy zostali zmanipulowani"

Członkowie stowarzyszeń zrzeszających twórców uważają, że bez ACTA trudniej będzie bronić polskich utworów za granicą.
Artyści o decyzji Tuska: politycy zostali zmanipulowaniWikipedia
Posłuchaj
  • Paweł Pilarczyk szef PClab.pl: to jest taka debata, która od początku powinna być zorganizowana.
Czytaj także

- Jeśli umowa ACTA w Polsce nie zostanie ratyfikowana, to np. Amerykanie z Hollywood i tak będą mogli na gruncie prawa polskiego egzekwować swoją własność, ścigać piratów, natomiast Polacy nie będą mogli ścigać tych piratów polskich, którzy są umiejscowieni na Cyprze czy w Kanadzie, ponieważ nie będą mieli prawnych narzędzi - podkreślił prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski.

Premier Donald Tusk ogłosił w piątek, że proces ratyfikacji umowy ACTA zostanie w Polsce zawieszony. Nie wykluczył, że umowa nigdy nie zostanie ratyfikowana.

Czytaj więcej o decyzji premiera >>>

Prezes Związku Kompozytorów Polskich Jerzy Kornowicz uważa, że politycy "ulegli społecznemu naciskowi w tej sprawie, zostali zmanipulowani przez pewne gry słowne".

Dyrektor generalny Stowarzyszenia Autorów ZAiKS Krzysztof Lewandowski jest zdania, że "choć większość przepisów chroniących twórców jest w polskim systemie prawnym od dawna", to jednak przydałby się zapis wzmacniający możliwość poszukiwania sprawców przestępstw, którzy dla celów zarobkowych zawodowo zajmują się łamaniem praw autorskich w internecie.

Decyzji Donalda Tuska broni redaktor naczelny portalu PClab.pl. Paweł Pilarczyk chwali premiera za wstrzymanie ratyfikacji umowy ACTA. Ekspert komputerowy powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że szeroka debata na temat bojkotowanej przez internautów umowy ACTA, przyda się wszystkim, zwłaszcza politykom.

Pilarczyk uważa, że większość zainteresowanych sprawą ACTA osób w ogóle nie wie, co się kryje pod tym hasłem. 

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

wit