Logo Polskiego Radia
PAP
Katarzyna Karaś 10.02.2012

Jasna Góra upamiętni ofiary katastrofy smoleńskiej

W drugą rocznicę tragedii na Jasnej Górze ma zawisnąć płaskorzeźba z epitafium "Pamięci i Wdzięczności" ofiarom z 10 kwietnia 2010 roku.
Wrak TU-154, który rozbił się pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 rokuWrak TU-154, który rozbił się pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 rokuWłodzmierz Pac, Polskie Radio

Blisko czterometrowej wysokości płaskorzeźba projektu krakowskiego twórcy Lecha Dziewulskiego dołączy 14 kwietnia tego roku do innych tablic wotywnych i urn pamięci umieszczonych w sanktuarium. Jednym z elementów płaskorzeźby będzie tablica, która przez kilka miesięcy widniała na obelisku w miejscu katastrofy, a którą Rosjanie usunęli w przeddzień pierwszej rocznicy tego wydarzenia.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Główna część płaskorzeźby przedstawia las nawiązujący do miejsc mogił Polaków w Smoleńsku, Kozielsku, Starobielsku, Miednoje czy Katyniu. W centrum kompozycji umieszczono polskiego orła w koronie, a u podnóży drzew - świece w liczbie nawiązującej do bilansu ofiar katastrofy. Pośrodku lasu stoi krzyż katyński z przewieszoną stułą. Między drzewami widać skrzydło rozbitego samolotu, ponad nimi - postać Matki Bożej Jasnogórskiej.

Zobacz serwis specjalny: SMOLEŃSK 2010>>>

W części informacyjnej epitafium zawarto listę 96 ofiar katastrofy smoleńskiej.
Pod listą umieszczono wierszowaną modlitwę: "Przyjmij Królowo Jasnogórska losem ojczyzny obarczonych strażników źródeł i pamięci, Nie umieliśmy Ich ochronić, O pamięć umęczonych ojców za nas upomnieć się lecieli. Za nas zginęli na obczyźnie, To myśmy Ich ochraniać mieli, Wyproś u Syna przebaczenie, pomóż sumienia nam ukoić, zabliźnić się smoleńskiej ranie, żeśmy nie mogli Ich ochronić, Przygarnij w sercu lud skarlały, pomóż nam żyć, jak Oni żyli, by godnie rządzić w Ich Ojczyźnie. Bo myśmy Ich nie ochronili".

Inicjatorami umieszczenia na Jasnej Górze tablicy z epitafium "Pamięci i Wdzięczności" są - według informacji biura prasowego sanktuarium - przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski i tamtejsi paulini oraz Jasnogórska Fundacja "Pro Patria".

Więcej informacji na stronie epitafiumsmolesnkie.pl



PAP,kk