Logo Polskiego Radia
IAR
Martin Ruszkiewicz 19.02.2012

Z wiekiem stajemy się ruchowymi leniuchami

Z badań, wykonanych na zlecenie Europejskiego Stowarzyszenia Aktywności Ruchowej "50+" wynika, że połowa Polaków nigdy nie bierze udziału w żadnych zajęciach sportowych.
Z wiekiem stajemy się ruchowymi leniuchamiGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Profesor Ewa Kozdroń, prezes Europejskiego Stowarzyszenia Aktywności Ruchowej "50+" i wykładowca w Akademii Wychowania Fizycznego
Czytaj także

Prawie 3/4 seniorów nie ćwiczy nigdy. Jak mówi IAR profesor Ewa Kozdroń, prezes Stowarzyszenia i wykładowca w Akademii Wychowania Fizycznego, ruch to zdrowie ciała i umysłu.

- Badania wykazały, że problemy zdrowotne związane z wiekiem zaczynają się już od 46-50 roku życia. To ostatni dzwonek, by się za siebie zabrać i żyć tak, by opóźnić procesy starzenia się organizmu - podkreśla profesor Ewa Kozdroń. Dodaje, że ruch to życie, a bezruch to śmierć.

Pogoda ducha

Profesor zwraca też uwagę na to, jak ważna jest umiejętność wypoczywania i nie eksploatowania organizmu ponad miarę.

- Zazwyczaj, kiedy jesteśmy zmęczeni zamiast odpocząć pijemy kawę czy koniak, by mocniej wyeksploatować nasz organizm. Tymczasem niwelowanie codziennego zmęczenia jest bardzo ważne - zaznaczyła Kozdroń.

- Zamiast pić kawę jedźmy na rower. Kontakt z naturą daje poczucie pełniejszego wypoczynku - dodała profesor i przypomina, że ruch daje pogodę ducha i umiejętność zamiany problemów w zadania, które jesteśmy w stanie rozwiązać.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Mimo, że nie da się całkowicie zahamować naturalnych procesów starzenia, to można je mocno opóźnić. Warto o tym mówić nie tylko przy okazji trwającego właśnie Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej.

mr