Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Agnieszka Kamińska 23.03.2012

Nowy wniosek w sprawie immunitetu Macierewicza

Rzecznik prokuratury Zbigniew Jaskólski potwierdził, że w piątek wniosek wysłano prokuratorowi generalnemu Andrzejowi Seremetowi.
Przewodniczący Zespołu Parlamentarnego ds. Zbadania Przyczyn Katastrofy Tu-154 Antoni Macierewicz (P) oraz amerykański patomorfolog Michael Baden (L) przed rozpoczęciem posiedzenia zespołu w Sejmie w Warszawie.Przewodniczący Zespołu Parlamentarnego ds. Zbadania Przyczyn Katastrofy Tu-154 Antoni Macierewicz (P) oraz amerykański patomorfolog Michael Baden (L) przed rozpoczęciem posiedzenia zespołu w Sejmie w Warszawie. fot. PAP/Paweł Supernak

Po jego analizie zapadnie decyzja, czy wniosek skierować do Marszałka Sejmu. - Jeśli wniosek będzie spełniał warunki formalne, prokurator generalny nada mu dalszy bieg - powiedział rzecznik Seremeta Mateusz Martyniuk.

W styczniu br. Seremet podjął decyzję o zwrocie do prokuratury pierwszego wniosku o uchylenie immunitetu, bo miał on uchybienia formalne oraz merytoryczne i w tym kształcie nie powinien zostać przedłożony Sejmowi. Zbigneiw Jaskólski dodał, że wniosek został poprawiony.

Przestępstwa poświadczenia nieprawdy oraz ujawnienia tajemnicy przedawniają się w 2020 r., przekroczenie uprawnień może być już uznane za przedawnione.

Mam wrażenie, że jest to działanie mające cechy polityczne; łączyłbym je z tym, że w sprawie smoleńskiej udowodniliśmy matactwo - tak Antoni Macierewicz komentował poprzedni wniosek prokuratury. Zapewniał, że działał zgodnie z prawem. Antoni Macierewicz jest szefem parlamentarnego zespołu ds. wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej.

Śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków lub przekroczenia uprawnień przy tworzeniu raportu z weryfikacji b. Wojskowych Służb Informacyjnych trwa od pięciu lat. Zostało wszczęte po zawiadomieniach o przestępstwie, jakie wpłynęły od osób i instytucji wymienionych w raporcie m.in. jako agenci WSI (takie zawiadomienia złożyły m.in. Polsat i ITI).

WSI powołano w 1991 r.; przestały istnieć 30 września 2006 r. Zarzucano im wiele nieprawidłowości, m.in. brak weryfikacji z lat PRL, tolerowanie szpiegostwa na rzecz Rosji, udział w aferze FOZZ, nielegalny handel bronią, dziką lustrację b. wiceszefa ABW. Opisano to w ujawnionym w lutym 2007 r. przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego raporcie z weryfikacji WSI, sygnowanym przez Antoniego Macierewicza.

Trwa kilkanaście procesów cywilnych wytoczonych MON przez osoby z raportu.

PAP, agkm

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>