Logo Polskiego Radia
PAP
Sylwia Mróz 01.04.2012

Wolne Konopie atakują: pokazują absurdy prawa

Trzy sadzonki roślin i ręcznie robionego papierosa przekazali w Poznaniu przedstawiciele stowarzyszenia Wolne Konopie niepełnosprawnemu 30-latkowi.
Stowarzyszenie Wolne Konopie zorganizowało w Poznaniu happeningStowarzyszenie Wolne Konopie zorganizowało w Poznaniu happening PAP/Jakub Kaczmarczyk

Happening odbył się przed budynkiem Sądu Rejonowego. Według organizatorów mężczyzna otrzymał sadzonki konopi i joint z marihuany. Obdarowany to Jakub Szpak - pierwszy polski pacjent, który publicznie przyznał się do medycznego stosowania konopi. 30-latek porusza się na wózku inwalidzkim w konsekwencji urazu kręgosłupa. Twierdzi, że stosuje marihuanę z uwagi na spastyczne skurcze mieści, które nocami powodują przeszywające bóle.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>
- Stosuje marihuanę od sześciu lat. Miałem wypadek motocyklowy we Francji i lekarze polecili mi palenie marihuany, jako lekarstwo. Po legalnych chemicznych środkach mam zawroty głowy i mają one wiele skutków ubocznych. Marihuana pomaga mi i tych skutków nie ma - mówił. Organizatorzy akcji domagają się debaty nad medycznym stosowaniem narkotyków.
- Chcemy ukazać absurd ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, która nie dopuszcza do stosowania marihuany do celów medycznych. Postawa naszego ustawodawcy stoi w ewidentnej sprzeczności z opinią środowisk medycznych oraz powszechną praktyką w Stanach Zjednoczonych i Europie, gdzie susz konopi dostępny jest w aptekach na receptę w postaci leków, jak np. Bedrocan czy Sativex - powiedział dziennikarzom organizator akcji Stelios Alewras ze Stowarzyszenia Wolne Konopie.
Przekazywanie sadzonek konopi i suszu marihuany jest w Polsce przestępstwem. Happening obserwowała policja. - Jeżeli któryś z uczestników naszej akcji zostanie zatrzymany i skazany prawomocnym wyrokiem, złożymy skargę konstytucyjną w trybie art. 79. Konstytucji RP. Będziemy w niej dowodzić niezgodności przepisu w art. 62. ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii penalizującego posiadanie m.in. konopi w zakresie jej medycznego zastosowania z art. 68. Konstytucji RP, mówiącym, że każdy ma prawo do ochrony zdrowia - powiedział Alewras.
Pikieta została organizowana w rocznicę uchwalenia znowelizowanej ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, która umożliwia odstępowanie od karania osób posiadających niewielkie ilości narkotyków.
- Mamy ciągle informacje, że osoby z niewielką ilością są skazywane. Chcemy, aby nie karano używających rekreacyjnie a już na pewno trzeba umożliwić chorym stosowanie jej, jako leku - powiedział Alewras.

sm