Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Petar Petrovic 25.04.2012

Chiński smok rozszerza swoje europejskie wpływy

Rozpoczęła się dwudniowa wizyta premiera Chin Wen Jiabao w Polsce. To pierwsza od ćwierćwiecza podróż szefa chińskiego rządu do naszego kraju.
Premier Chin Wen Jiabao i premier Polski Donald TuskPremier Chin Wen Jiabao i premier Polski Donald TuskPAP/Radek Pietruszka

Wiceminister spraw zagranicznych Jerzy Pomianowski powiedział, że ta wizyta będzie ważnym wydarzeniem w skali regionu. Stronie polskiej zależy na odwróceniu niekorzystnych tendencji w obrotach w handlu z Chinami.

Wraz z premierem Chin do naszego kraju przyjechali ministrowie: komisji rozwoju narodowego, handlu, minister i wiceminister w Urzędzie Polityki Planowania oraz wiceminister spraw zagranicznych.

W trakcie przewidzianego na około godzinę spotkania premierzy Polski i Chin podejmą temat m.in. wymiany handlowej i chińskich inwestycjach w Polsce.

Według Centrum Informacyjne Rządu premierzy poruszą też kwestie związane z rozwojem polsko-chińskiego dialogu politycznego, kontaktów pomiędzy regionami, współpracy kulturalnej i naukowo-akademickiej. Będą rozmawiać też temat Unii Europejskiej, w tym sytuacji gospodarczej w strefie euro.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

Dyskusja będzie dotyczyć także stworzeniem możliwości dla chińskiej młodzieży do studiowania na polskich uczelniach.

Po zakończeniu rozmów podpisane mają zostać porozumienia dotyczące m.in. współpracy małych i średnich przedsiębiorstw, współdziałania w zakresie zrównoważonej infrastruktury oraz współpracy kulturalnej.

Późnym popołudniem w Belwederze premier Chin Wen Jiabao zostanie przyjęty przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Wieczorem wydany zostanie oficjalny obiad na cześć szefa chińskiego rządu.

W czwartek rano premierzy Polski i Chin m.in. zainaugurują w hotelu Hilton Forum Gospodarcze Polska-Europa Środkowa-Chiny.

Przed południem wezmą udział na Zamku Królewskim w spotkaniu z premierami: Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Czarnogóry, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Macedonii, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Węgier oraz wicepremierami z Albanii i Bułgarii.

W grudniu ubiegłego roku podczas wizyty prezydenta Komorowskiego w Chinach stosunki łączące oba państwa podniesiono do rangi strategicznych. Polska to ostatni przystanek na szlaku europejskiej podróży premiera Chin, który odwiedził także Islandię, Niemcy i Szwecję

(PAP)