Logo Polskiego Radia
IAR
Tomasz Owsiński 27.04.2012

Batalia o emerytury. Posłowie będą głosować

Sejm zadecyduje o losach projektu ustawy emerytalnej podnoszącej wiek emerytalny kobiet i mężczyzn do 67 roku życia.
Batalia o emerytury. Posłowie będą głosowaćPAP/Leszek Szymański

Zakłada on, że wiek emerytalny będzie stopniowo zrównywany już od początku przyszłego roku. Kobiety osiągną wiek emerytalny w 2040 roku, mężczyźni w 2020 roku.

Wprowadzono też emerytury cząstkowe. Kobiety będą mogły przejść na emeryturę po ukończeniu 62 lat i przepracowaniu 35, a mężczyźni po ukończeniu 65 lat i przepracowaniu 40.

Debata nad rządowym projektem odbyła się w czwartek. Głosowanie za wnioskiem o odrzucenie propzycji w pierwszym czytaniu zapowiedziały kluby: Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski oraz SLD. Sejm ma też zdecydować w głosowaniu o powołaniu komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia zmian w systemie emerytalnym. Ma w niej zasiadać 26 osób - 12 Platformy Obywatelskiej, 8 Prawa i Sprawiedliwości, po 2 z Ruchu Palikota i PSL-u oraz po 1 z SLD i Solidarnej Polski.

Gorąco na sali obrad

Sejmie nie obyło się bez mocnych słów podczas dyskusji na temat reformy emerytalnej służb mundurowych. W trakcie pierwszego czytania rządowego projektu podwyższającego wiek emerytalny żołnierzy i funkcjonariuszy opozycja ostro skrytykowała nowe rozwiązania. Koalicja broniła się koniecznością zmian w obliczu kryzysu.

O mundurowych bili się wszyscy, choć nikt się z nikim nie zgadzał. Marek Biernacki z PO przekonywał, że projekt jest dobry, bo nie włącza mundurowych do ZUS-u. Poseł mówił, że nie wyobraża sobie 67-letniego żołnierza na patrolu w Afganistanie.

Ludwik Dorn z Solidarnej Polski mówił, że żołnierze i policjanci "nie są przygłupami" i, jak przekonywał, każdy wybierze stary system. Bartłomiej Bodio z Ruchu Palikota mówił, że nowi funkcjonariusze będą zmuszani do systemu emerytalnego i będą pracować dłużej. Dodawał, że żeby skończyć służbę po 25 latach w wieku 55 lat trzeba by ją rozpocząć w wieku lat 30. Jarosław Zieliński z PiS-u zwracał uwagę, że policjanci i dziś pracują dłużej, gdyż nie każdy przechodzi na emeryturę po 15 latach pracy.

Opozycja wskazuje, że szybki tryb pracy nad projektem wskazuje na to, że rząd chce przepchnąć ustawę bez refleksji.

IAR, to