Logo Polskiego Radia
IAR
Agnieszka Kamińska 30.04.2012

Proces w sprawie Papały: aresztowano świadka

Warszawski sąd zdecydował się aresztować na 30 dni świadka, który odmawiał zeznań. W tej sprawie oskarżeni o udział w zbrodni są Ryszard Bogucki i Andrzej Z., "Słowik".
Mecenas Marta Smołka, (2P) obrońca Ryszarda Boguckiego rozmawia z dziennikarzami przed rozprawąMecenas Marta Smołka, (2P) obrońca Ryszarda Boguckiego rozmawia z dziennikarzami przed rozprawąPAP/Andrzej Hrechorowicz

Rozprawa rozpoczęła się od połączenia się z sądem okręgowym w Gdańsku w celu przesłuchania ostatniego świadka w sprawie. Ponieważ uporczywie odmawiał on składania zeznań, sąd najpierw nałożył na niego karę 5 tysięcy złotych grzywny, a kiedy to nie przyniosło efektów - postanowił go aresztować na 30 dni. Po tym sąd przerwał połączenie z sądem w Gdańsku i zarządził przerwę w rozprawie.

Prokurator zażądał, aby prokuratura łódzka przedstawiła, czy wersja rozbieżna z ustaleniami prokuratury warszawskiej jest oparta na zeznaniach tych samych świadków, którzy złożyli inne zeznania, czy też znaleziono nocy świadków w sprawie. Wnioskował też o ponowne przesłuchanie świadka koronnego i przysłanie akt śledztwa z łódzkiej prokuratury.

W ubiegłym tygodniu Prokuratura Apelacyjna w Łodzi poinformowała o zwrocie w śledztwie. Zarzut zabójstwa usłyszał Igor M., pseudonim "Patyk". Według informacji śledczych, złodziej samochodów nie planował zabójstwa generała. Strzelił, bo doszło do szamotaniny, gdy próbował ukraść auto byłemu szefowi policji. Te najnowsze ustalenia podważają wersję o udziale Boguckiego i "Słowika" w zbrodni. Tego pierwszego warszawska prokuratura apelacyjna oskarżyła o obserwowanie miejsca zabójstwa, a także o bezskuteczne nakłanianie w 1998 roku gangstera Zbigniewa G. do zabicia byłego szefa policji za 30 tysięcy dolarów. Z kolei "Słowikowi" zarzucono nakłanianie do zabójstwa Papały za 40 tysięcy dolarów płatnego zabójcy Artura Zirajewskiego, który odebrał sobie życie w areszcie. Proces gangsterów rozpoczął się w lutym 2010 roku. Na przełom kwietnia i maja zaplanowane były ostatnie rozprawy.

IAR/agkm

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>