Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Katarzyna Karaś 14.05.2012

Czytasz dużo książek? Możesz się zamienić w...

Z badań naukowców z uniwersytetu w Ohio wynika, że mole książkowe przejmują sposób bycia i poglądy bohaterów książek, które czytają.
Czytasz dużo książek? Możesz się zamienić w...lusi /sxc.hu/cc

Osoby te tak mocno identyfikują się z fikcyjnymi postaciami, że zaczynają zachowywać się jak one, myśleć w podobny sposób i prezentować podobne poglądy. Zdaniem naukowców - może to doprowadzić do stałych zmian w charakterze czytelnika.
Naukowcy Geoff Kaufman i Lisa Libby przeprowadzili serię różnych testów na grupie 500 wolontariuszy. W jednym z nich czytelnicy-ochotnicy otrzymali sześć wersji tej samej historii. Narratorem i głównym bohaterem książki był homoseksualista. W zależności od wersji, czytelnik wiedział o orientacji bohatera od początku historii, albo dowiadywał się o tym pod koniec. Niektóre osoby otrzymały wersję książki, która również przedstawiała losy homoseksualisty, ale jej narratorem był mężczyzna heteroseksualny.
Okazało się, że osoby, które czytały wersję, w której bohater dokonuje "coming out-u" pod koniec historii, po przeczytaniu książki zmieniały swoje podejście do osób homoseksualnych na zdecydowanie pozytywne. W testach, które przeprowadzono po badaniach, wynika, że takie osoby rzadziej odwoływały się do stereotypów, opisując gejów nie wymieniały takich cech jak "zniewieściali" czy "emocjonalni".
Naukowcy wyjaśnili, że czytelnicy, zanim bohater określił się jako homoseksualista, zdążyli już zacząć się z nim identyfikować, wytworzyła się więź. Badani, po lekturze tej wersji książki, byli bardziej skłonni do przejęcia sposobu myślenia, poglądów narratora. Ujawnienie informacji o orientacji mężczyzny na początku książki podkreśliło różnice między bohaterem a czytelnikiem, co utrudniło proces identyfikacji i nie wpłynęło na zmianę postaw.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
msnbc.msn.com,dailymail.co.uk, kk