Logo Polskiego Radia
IAR
Agnieszka Kamińska 29.05.2012

Irlandia: referendum w sprawie paktu fiskalnego

Politycy rządowi nadal próbują przekonać wyborców, że przyszłość kraju wymaga, aby głosowali na "tak", opozycja - że wręcz przeciwnie, jeśli droga im niepodległość i demokracja.
Europejski Bank Centralny rozluźnia politykę monetarną i  wprowadzi do obrotu miliardy euroEuropejski Bank Centralny rozluźnia politykę monetarną i wprowadzi do obrotu miliardy euroecb.int

Irlandczycy zagłosują wkrótce w referendum nad ratyfikacją unijnego paktu fiskalnego.Część Irlandczyków głosuje już od poniedziałku.
Głosowanie na wysepkach u zachodnich wybrzeży Irlandii odbywa się zawsze z pewnym wyprzedzeniem, gdyż często sztormowa pogoda odcina je na wiele dni od reszty kraju. W sumie chodzi o niewiele ponad 2 tysiące osób z 13 skalistych wysepek - ojczyzny tradycyjnego rybołówstwa, grubych wełnianych pulowerów i ostoi języka irlandzkiego. Wynik głosowania na wyspach Aran, Achill, Clare, Inishturk, Inishmore, czy Inishboffin nie zaważy na wyniku referendum. Ale można przypuszczać, że ich mieszkańcy stoją rozdarci między tradycją skrajnej oszczędności - co zgadza się z duchem paktu fiskalnego - a zażarcie strzeżonej samodzielności, co kłóci się z nakazami dalekiej Brukseli.
Irlandzkie i brytyjskie media wróżą zwycięstwo obozowi TAK, ale niezdecydowanych jest nadal tylu, że wynik będzie do końca niepewny. Nie tylko pasterze i rybacy z dalekich wysp, ale i zamożna klasa średnia w Dublinie przeżywa rozterki. Wysłannik londyńskiego dziennika "The Daily Telegraph" przysłuchiwał się jednej z publicznych debat, zorganizowanej na zamożnym przedmieściu irlandzkiej stolicy, gdzie niemal wszyscy zdawali się przekonani do paktu, ale na koniec nie padł za nim ani jeden głos.

IAR/agkm

Zobacz galerię: DZIEN NA ZDJĘCIACH >>>