Logo Polskiego Radia
PAP
Katarzyna Karaś 02.06.2012

"Niemcy wciąż nie traktują Polski jak partnera"

"Niezależnie od tego, jak dobrze wszystko wygląda, Niemcy wciąż nie raczą traktować Polski jako równej sobie" - twierdzi redaktor naczelny "Die Welt" Thomas Schmid.
Angela Merkel i Donald TuskAngela Merkel i Donald TuskPAP/EPA/SOEREN STACHE

W czwartek premier Donald Tusk odebrał w Berlinie nagrodę im. Walthera Rathenaua. Redaktor naczelny gazety "Die Welt" w artykule "Polska lekcja dla drogich sąsiadów" ocenił, że "wygłaszając mądre przemówienie, Donald Tusk pokazał w Berlinie, jak pewny siebie jest jego kraj".
Jego zdaniem polski premier zaprezentował się jako "polityk spoglądający w przyszłość oraz premier kraju, który nieszczęścia ma już za sobą", ale też podał przykład "przepełnionych nieufnością obaw, które w Polsce wciąż nie odeszły w przeszłość".
"Tusk zrezygnował z frazesów"
Polski premier wskazał m.in., że patron nagrody, minister spraw zagranicznych Republiki Weimarskiej Walther Rathenau nie wyobrażał sobie Polski niepodległej jako sąsiada Niemiec, a w 1922 roku podpisał z Rosją radziecką układ z Rapallo, będący fatalnym sygnałem dla narodów Europy Środkowej i Wschodniej. Tusk ocenił, że wówczas "Niemcy nie zdały egzaminu historii".
"Pięknym znakiem wolnego ducha było to, że dziękując za nagrodę, Tusk zrezygnował w swoim przemówieniu z frazesów, a sięgając do historii, wskazał na współczesny problem, obarczony jej ciężarem - przy czym wcale nie musiał wypowiadać tego wprost. Mimo całej retoryki równości Polska wciąż nie jest bowiem traktowana przez wiodące mocarstwo w UE, Niemcy, jako równoprawny partner" - ocenił Schmid.
Przypomniał, że gdy w zeszłym roku szef MSZ Radosław Sikorski wygłosił w Berlinie "wielkie przemówienie o polityce europejskiej" i "zachęcał Niemcy do odgrywania wiodącej roli w Europie", to z urzędowego obowiązku na sali obecny był niemiecki minister spraw zagranicznych, ale reszta politycznego Berlina niemal w całości wyróżniła się nieobecnością".
"Niezależnie od tego, jak dobrze wszystko wygląda, Niemcy wciąż nie raczą traktować Polski jako równej sobie" - zauważył Schmid.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP,kk