Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Petar Petrovic 08.06.2012

Leczyli się za granicą. Teraz wystawiają NFZ rachunek

W 2011 r. takich pacjentów było 228, czyli o ponad 30 proc. więcej niż dwa lata wcześniej i o 27 proc. więcej niż przed rokiem - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneGlow Images/East News

Rekordowa była też w zeszłym roku wysokość wydatków na zagraniczne leczenie: NFZ zapłacił niemal 17,7 mln zł. W pierwszych trzech miesiącach tego roku wydano 40 zgód za 4 mln zł. Dostają je ci pacjenci, którzy nie mogą leczyć się w kraju - bo danego świadczenia sie u nas nie wykonuje, lub czas oczekiwania na nie jest tak długi, że zagrażałoby to zdrowiu lub życiu.

Na leczenie najczęściej wyjeżdżamy do Niemiec (113 przypadków) i Wielkiej Brytanii (44). W dalszej kolejności do Belgii, Austrii, Francji i Holandii (po kilkanaście osób).

"DGP" przypomina, że już za półtora roku, 25 października 2013 r. zacznie obowiązywać dyrektywa umożliwiająca swobodne leczenie w ramach Unii Europejskiej. Każdy pacjent będzie mógł leczyć się w dowolnym z unijnych krajów, a NFZ mu za to zwróci pieniądze. Ale uwaga - tylko do wysokości kosztów, jakie by za to leczenie fundusz zapłacił w Polsce.

Zobacz galerię: Dzień na zdjęciach >>>

(PAP)