Logo Polskiego Radia
IAR
Michał Chodurski 05.07.2012

Międzynarodowe śledztwo ws. śmierci Arafata?

Tunezja zaapelowała do ministrów krajów arabskich o spotkanie, które pomogłoby wyjaśnić sprawę domniemanego zamordowania palestyńskiego polityka.
Jaser ArafatJaser ArafatHans Jørn Storgaard Andersen/Wikimedia Commons/CC

Najnowsze badania wskazują, że Jaser Arafat mógł zostać otruty radioaktywnym i silnie toksycznym polonem 210. Analizy przeprowadził Instytut Radiofizyki w Lozannie w Szwajcarii, który zbadał ubrania należące do palestyńskiego przywódcy. W odzieży wykryto niepokojąco wysokie ilości polonu.

Władze palestyńskie wyraziły zgodę na ekshumację zmarłego w 2004 roku Arafata. Wniosek o wydobycie zwłok z grobu i przebadanie ich złożyła wdowa po Palestyńczyku Suha. Kobieta początkowo sprzeciwiała się ekshumacji, zmieniła jednak zdanie, po opublikowaniu wyników szwajcarskich badań.

Jak Litwinienko?

W 2006 roku polonem otruto byłego rosyjskiego szpiega Aleksandra Litwinienkę, który próbował wyjaśnić sprawę morderstwa opozycyjnej wobec Kremla dziennikarki Anny Politkowskiej. W pożegnalnym liście skierowanym do przyjaciela, Aleksandra Goldfarba Litwinienko obarczył odpowiedzialnością za swoje otrucie prezydenta Rosji Władimira Putina.

Dla wielu był ikoną sprawy palestyńskiej

Jaser Arafat był jednym z najbardziej znanych polityków w świecie arabskim, przywódcą palestyńskim, laureatem Pokojowej Nagrody Nobla (1994). W latach wcześniejszych współzałożycielem oraz dowódcą największej palestyńskiej organizacji zbrojnej Al-Fatah. Był także jednym z założycieli, a od lutego 1969 roku przewodniczącym OWP.

W 1988 roku Arafat proklamował powstanie Niezależnego Państwa Palestyńskiego, a w 1989 roku w Tunisie został powołany na emigracyjnego prezydenta Palestyny.

Przez wiele lat ZSRR wspierał działania Arafata. Na przełomie lat 80-tych i 90-tych lider OWP zmienił front ograniczając dotychczasową współpracę z Rosjanami.

Podjął negocjacje pokojowe z Izraelem, które doprowadziły do zawarcia porozumienia 13 września 1993 roku w Waszyngtonie, o autonomii w Strefie Gazy i Jerychu. 20 stycznia 1996 roku zostały przeprowadzone wybory na terenach Autonomii Palestyńskiej. Została wybrana Rada Palestyńska, a Arafat został prezydentem.

mch