Logo Polskiego Radia
IAR
Petar Petrovic 19.07.2012

Czy będą rekompensaty dla zajmujących się hazardem?

Firmy, które uważają, że ustawa o grach hazardowych ogranicza im działalność, mają otwartą drogę do ubiegania się o rekompensaty.
Czy będą rekompensaty dla zajmujących się hazardem?Anxiety35/Wikimedia Commons/CC

Trybunał Sprawiedliwości Luksemburgu orzekł, że roszczenia uznać mogą polskie sądy. Do nich należy stwierdzenie czy ustawa o grach hazardowych ma wpływ na swobodne świadczenie usług przez te firmy.

Trybunał zajął się sprawą, bo zwrócił się do niego o opinię Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku. Rozpatrywał on skargę trzech firm - Fortuna, Forta, Grand, które narzekały na utrudnienia w prowadzeniu działalności. Firmy argumentowały, że zapisy ustawy nie mogą być skutecznie stosowane, skoro nie zostały notyfikowane Komisji Europejskiej.

Według trybunału, jeśli polskie sądy stwierdzą, że ustawa „wpływa na właściwości lub sprzedaż produktów” to Polska powinna była poinformować Brukselę o prowadzonych pracach nad ustawą i skonsultować z nią zapisy pod zgodności z unijnym prawem. Ustawa przewiduje między innymi likwidację hazardu o automatach o niskich wygranych poza kasynami i zakaz urządzania wideo-loterii.

Przeciwko ustawie już wcześniej protestowało lobby hazardowe, które wskazywało na zapisy preferujące polskie firmy, utrudniające działalność hazardową w naszym kraju zagranicznym firmom. Skarga w tej sprawie wpłynęła do Komisji Europejskiej.

Bruksela na razie bada sprawę, jeśli skarga okaże się zasadna, wtedy ustawę hazardową wezmą pod lupę unijni urzędnicy i jeśli później Trybunał podzieli te argumenty, Polsce grożą wysokie kary finansowe.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

(pp)