Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Gabriela Skonieczna 24.08.2012

Dokąd wyprowadzi się IPN? Zobacz propozycje ministerstwa

W najbliższym tygodniu prezes IPN spotka się z nowym właścicielem budynku, w którym znajduje się siedziba Instytutu. W jego ocenie dalsze funkcjonowanie tam byłoby rozwiązaniem optymalnym, choć "już nierealnym".
Od lewej: budynek na Twardej 44, na Dominikańskiej 9 i Wołoskiej 7Od lewej: budynek na Twardej 44, na Dominikańskiej 9 i Wołoskiej 7PAP/Bartłomiej Zborowski/Rafał Guz

Budynek przy ulicy Towarowej 28 został sprzedany przez RUCH SA prywatnej firmie. IPN zarzucał ministerstwom skarbu i finansów, że te nie wypełniły swoich ustawowych obowiązków i nie zagwarantowały budynku potrzebnego do jego funkcjonowania. Prezes IPN doktor Łukasz Kamiński w piątek nie chciał jednak obwiniać kogokolwiek za brak decyzji dotyczących wykupu budynku od RUCHU. Wyjaśniał, że Instytut przygotuje raport dotyczący tej sprawy.

IPN wyprowadzi się z Warszawy?

Instytut Pamięci Narodowej zabiegał u ministra finansów o pieniądze na wykup budynku, który RUCH SA wycenił na 30 milionów złotych. Jednak resort finansów oświadczył w marcu, że pieniędzy na tę transakcję nie ma. Tymczasem, doktor Kamiński twierdzi, że resort deklarował część kwoty i rozłożenie jej na raty. Do kupna jednak nie doszło, a IPN, zdaniem prezesa, nie ponosi za to winy. Prezes przypomniał, że Instytut nigdy nie był stroną w umowie miedzy RUCH-em a skarbem państwa i został jedynie wyposażony w ten budynek. Tym samym, zdaniem Łukasza Kamińskiego, jedyną winą IPN może być to, że nie codziennie naciskał na rozwiązanie tego problemu.

Obecna
Obecna siedziba IPN, przy ul. Towarowej 28 PAP/Radek Pietruszka

Umowa gwarantuje IPN roczny okres wypowiedzenia. Doktor Kamiński podziękował prezydentowi Radomia za propozycję przeniesienia siedziby Instytutu do tego miasta i dodał, że jest to trudne do wyobrażenia, by przenieść tę instytucję wraz z wykwalifikowanymi pracownikami do innego miasta. Prezes IPN liczy na to, że uda się znaleźć w stolicy budynek, który będzie odpowiadał wymaganiom Instytutu i dodał, że liczy na dobrą współpracę z ministrem skarbu.

Co proponuje ministerstwo?

Ministerstwo Skarbu Państwa poinformowało w czwartek wieczorem na swojej stronie, że 3 propozycje nowej siedziby są IPN wciąż są aktualne. Chodzi o budynki przy ul. Dominikańskiej 9, Wołoskiej 7 i Twardej 44.

Budynek
Budynek przy ulicy Dominikańskiej 9. Nieruchomość jest jedną z trzech, które Ministerstwo Skarbu Państwa proponuje jako nową siedzibę dla Instytutu Pamięci Narodowej. PAP/Rafał Guz

Nieruchomość przy Dominikańskiej to mienie po będącej w likwidacji spółce Techfilm; przekazanie nieruchomości mogłoby nastąpić w końcu bieżącego roku.

Biurowiec
Biurowiec przy ulicy Wołoskiej 7. Nieruchomość jest jedną z trzech, które Ministerstwo Skarbu Państwa proponuje jako nową siedzibę dla Instytutu Pamięci Narodowej. PAP/Rafał Guz

13 sierpnia Agencja Rozwoju Przemysłu zaoferowała sprzedaż lub wynajem mierzącego 6,8 tys. m kw lokalu biurowego przy Wołoskiej. MSP zaznaczyło, że ARP jest gotowa do negocjacji stawki czynszu i zwolnienia najemcy z czynszu w pierwszych miesiącach.

Należący
Należący do Agencji Rozwoju Przemysłu budynek przy Twardej 44. Nieruchomość jest jedną z trzech, które Ministerstwo Skarbu Państwa proponuje jako nową siedzibę dla Instytutu Pamięci Narodowej. PAP/Bartłomiej Zborowski

Kolejna aktualna propozycja to należąca także do ARP nieruchomość przy ul. Twardej, o powierzchni ok. 1,2 tys. metrów kwadratowych.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

IAR, PAP, gs