Logo Polskiego Radia
IAR
Gabriela Skonieczna 24.08.2012

Kiedyś w Chinach mieszkały tysiące Polaków, a dziś...

Około 1000 Polaków przebywa na stałe w Chińskiej Republice Ludowej. W Państwie Środka nie ma typowej Polonii, gdyż cudzoziemcy jedynie w wyjątkowych sytuacjach mogą stać się obywatelami Chin.
Kiedyś w Chinach mieszkały tysiące Polaków, a dziś...PAP/EPA/ADRIAN BRADSHAW

Warto jednak pamiętać, że przed II wojną światową na północy Chin mieszkało kilkanaście tysięcy Polaków - przypomina korespondent Polskiego Radia w Państwie Środka, Tomasz Sajewicz. Na początku XX wieku w położonym w północnej części Chin Harbinie osiedlali się Polacy zatrudnieni przy budowie i eksploatacji Kolei Wschodniochińskiej. Polonia harbińska była tak liczna, że w mieście zaczął działać m.in. konsulat oraz polskie szkoły. W Harbinie istniały także dwie parafie polskie. Większość Polonii harbińskiej opuściła Chiny w latach 30. i 40. ubiegłego stulecia. Ostatni Polak wyjechał z Harbinu w 1993 roku.
W Chinach nie działają obecnie żadne zarejestrowane organizacje polonijne, jednakże w Pekinie i Szanghaju co pewien czas organizowane są spotkania dla Polaków. Najwięcej naszych rodaków mieszka w Pekinie, Szanghaju, Kantonie i Hongkongu.

IV Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy
Nasi rodacy z 44 krajów świata dyskutują od piątku o najważniejszych dla Polonii sprawach. Hasłem tegorocznego zjazdu są słowa Jana Pawła II "... by czuć się Polakiem". Głównymi tematami obrad zjazdu są oświata oraz sytuacja dawnej i obecnej emigracji. Na zjeździe poruszona zostanie także kwestia finansowania organizacji polonijnych. Zjazd zakończy się w niedzielę.
Według ostatnich danych za granicą żyje od 17 do 20 milionów Polaków. Najliczniejsza jest Polonia w USA (ponad 10 milionów). Poza tym największe skupiska naszych rodaków znajdują się w Kanadzie, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii oraz w Brazylii.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>