Logo Polskiego Radia
PAP
Artur Jaryczewski 24.08.2012

Polonijna zapaść? PiS oskarża, PO się broni

Podczas piątkowych obrad IV Zjazdu Polonii w Sejmie doszło do ostrej wymiany zdań między politykami Platformy i PiS.
Obrady Sejmu PolonijnegoObrady Sejmu PolonijnegoPAP/Paweł Supernak

- Środki finansowe na wsparcie Polonii, mimo trudnej sytuacji, bo kryzys jest na całym świecie, nie tylko nie zostały pomniejszone przez ostatnie lata, ale zostały zwiększone - przekonywała Joanna Fabisiak (PO). Wiceszefowa sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą odniosła się w ten sposób do słów przewodniczącego tej komisji Adama Lipińskiego (PiS).

Lipiński powiedział m.in., że przeniesienie finansowania Polonii z Senatu do MSZ wywołało zapaść finansową części inicjatyw. Jako przykład podał sytuację Związku Polaków na Białorusi. - Przeprowadzone zmiany motywowano koniecznością usprawnienia procedur wspierania Polaków za granicą (...) Zamiast ciągłości projektów - po raz pierwszy w historii mamy zapaść finansową części inicjatyw - podkreślił polityk PiS.

Politycy zgodzili się w jednej sprawie - spotkania Polonii powinny odbywać się częściej. - Rzeczywistość się zmieniła i temu także mają służyć te pieniądze w konsulatach. Jeśli Polonia świata to blisko, czy może więcej niż jedna-trzecia Polaków, to taki Sejm polonijny powinien odbywać się znacznie częściej. Tu jest serce Polski, posłowie wybierani przez cały naród i wy państwo reprezentujący Polonię świata. Taki Sejm powinien odbywać się znacznie częściej - zaznaczyła Joanna Fabisiak.

IV Zjazd Polonii

Nasi rodacy z 44 krajów świata dyskutują od piątku o najważniejszych dla Polonii sprawach. Hasłem tegorocznego zjazdu są słowa Jana Pawła II "... by czuć się Polakiem". Głównymi tematami obrad zjazdu są oświata oraz sytuacja dawnej i obecnej emigracji. Na zjeździe poruszona zostanie także kwestia finansowania organizacji polonijnych. Zjazd zakończy się w niedzielę.
Według ostatnich danych za granicą żyje od 17 do 20 milionów Polaków. Najliczniejsza jest Polonia w USA (ponad 10 milionów). Poza tym największe skupiska naszych rodaków znajdują się w Kanadzie, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii oraz w Brazylii.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>
PAP/aj