Logo Polskiego Radia
IAR
Tomasz Jaremczak 12.09.2012

Tarcza antyrakietowa nad Polską. Budowa za dwa lata

Ma ruszyć w 2014 roku i zakończyć się za dziesięć lat. Ten temat zdominował posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego.
Przed posiedzeniem Rady Bezpieczeństwa NarodowegoPrzed posiedzeniem Rady Bezpieczeństwa NarodowegoPAP/Tomasz Gzell

Prezydent Bronisław Komorowski podkreślił, że tarcza zwiększy bezpieczeństwo Polski, a jej budowa wynika też z naszych zobowiązań wobec NATO. Jak podkreślił Komorowski, będzie to polski wkład w budowę systemu ogólnonatowskiego.

Komorowski zapowiedział też , że skieruje do Sejmu projekt nowelizacji ustawy z 2001 roku o modernizacji technicznej sił zbrojnych. Prezydent wyjaśnił, że koszty będą pokrywane w ramach 1,95 proc. PKB "przy założeniu spowolnionego, ale trwającego wzrostu gospodarczego" oraz oszczędności po zakończeniu misji w Afganistanie, która w ostatnich latach kosztowała ok. 5 mld zł. Zapewnił, że będzie to "program skrojony na skalę możliwości państwa polskiego, także możliwości finansowych".
Polski system antyrakietowy będzie mobilny. Ma zapewnić ochronę wybranych obszarów kraju. - W czasie tej dekady wojsko polskie powinno zostać wyposażone w zdolności obrony przeciwrakietowej w stopniu pozwalającym na osłonę kilku ważnych obiektów strategicznych czy dużego zgrupowania operacyjnego - wyjąsnił szef BBN Stanisław Koziej.

Galeria: dzień na zdjęciach >>>

Nieoficjalnie mówi się, że budowa polskiej tarczy antyrakietowej ma kosztować kilkanaście miliardów złotych.

tj