Logo Polskiego Radia
PAP
Michał Chodurski 08.10.2012

"Leczenie nie tylko dla ubezpieczonych"

Dostęp do służby zdrowia powinien mieć każdy; zbyt wiele pieniędzy wydajemy na sprawdzanie, kto jest ubezpieczony, a kto nie - mówił wiceszef Naczelnej Rady Lekarskiej Konstanty Radziwiłł.
Debata o służbie zdrowia Alternatywa zorganizowana przez PiSDebata o służbie zdrowia "Alternatywa" zorganizowana przez PiSPAP/Paweł Supernak

Jak podkreślił, w czasie debaty zorganizowanej przez Prawo i Sprawiedliwość, państwo powinno mieć więcej odpowiedzialności w tej materii.

Według Radziwiłła, który podkreślał, że wypowiada się tylko we własnym imieniu, na świecie nie ma jednej dobrej metody organizacji służby zdrowia. "Ale najlepiej są oceniane systemy zbliżone do budżetowego - jak brytyjski i skandynawskie, a największa satysfakcja obywateli jest z systemu ubezpieczeniowego - jak we Francji" - dodał.
Zarazem Radziwiłł uznał, że państwo powinno przejąć większą niż obecnie odpowiedzialność w dziedzinie opieki zdrowotnej. "Ratownictwo medyczne to za mało jak na odpowiedzialność państwa" - ocenił. Jak podkreślił, w Polsce "zmierzamy bardzo ostro do systemu rynkowego, podczas gdy świat - w przeciwnym kierunku. Nawet w USA państwo coraz bardziej staje się odpowiedzialne za służbę zdrowia" - powiedział.
Wiceszef NRL uważa, że powinno się zmienić przepisy tak, aby do służby zdrowia dostęp miał każdy obywatel, a nie - tak jak przyjęło się obecnie - każdy ubezpieczony. "Zbyt wiele nas kosztuje sprawdzanie, kto jest ubezpieczony, a kto nie" - powiedział.
Przekonywał także, że większy nacisk powinien być położony na promowanie kwestii zdrowia publicznego.