Logo Polskiego Radia
PAP
Agnieszka Kamińska 12.04.2013

Jest lista Magnickiego. 18 nazwisk, a nie 280

Osiemnastu rosyjskich urzędników państwowych znalazło się na opublikowanej w piątek przez ministerstwo skarbu USA tzw. liście Magnickiego.
Siergiej MagnickiSiergiej MagnickiСергей Олегович/Wikimedia Commons

Szesnastu z tych urzędników było bezpośrednio związanych ze sprawą zmarłego w więzieniu rosyjskiego prawnika Siergieja Magnickiego. Osoby te będą objęte zakazem wjazdu do USA za łamanie praw człowieka.

Na liście nie ma ludzi zajmujących najwyższe stanowiska w rosyjskich władzach. Są na niej funkcjonariusze rosyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Prokuratury Generalnej, Federalnej Służby Więziennej, Federalnej Służby Podatkowej i sędziowie.
Wśród urzędników objętych restrykcjami znaleźli się m.in.: były śledczy departamentu śledczego MSW Paweł Karpow, były dyrektor więzienia Butyrki Dmitrij Komnow, obecny dyrektor więzienia Matrosskaja Tiszyna Iwan Prokopienko, zastępca kierownika zarządu nadzoru nad śledztwami o szczególnym znaczeniu Prokuratury Generalnej Andriej Pieczegin, funkcjonariusze MSW Dmitrij Tołczynski, Aleksiej Droganow i Natalia Winogradowa, a także sędziowie Twerskiego Sądu Rejonowego w Moskwie Aleksiej Kriworuczko, Siergiej Podoprigorow i Jelena Staszyna.

Lista Magnickiego na stronie "Echa Moskwy" (z rosyjskim tłumaczeniem nazwisk) >>>

Lista na stronie departamentu skarbu Stanów Zjednoczonych >>>

Opublikowana lista jest wynikiem uchwalenia w ubiegłym roku przez Kongres USA tzw. ustawy Magnickiego, nazwanej tak na cześć zmarłego cztery lata temu w moskiewskim więzieniu prawnika, który był zaangażowany w zwalczanie korupcji. Pracodawcy Magnickiego i obrońcy praw człowieka utrzymują, że w dniu śmierci został on ciężko pobity.

Na liście miało być początkowo 280 osób - tak postulowali kongresmeni USA, przypomina rosyjska służba BBC. Anonimowe źródła tłumaczyły rosyjskiej gazecie „Kommiersant”, że część nazwisk na liście może być utajniona, „ze względu na interes narodowy”.

Ustawa przewiduje ukaranie zakazem wjazdu do USA oraz zamrożeniem aktywów rosyjskich funkcjonariuszy rządowych współodpowiedzialnych za śmierć 37-letniego adwokata. Odnosi się także do innych urzędników podejrzanych o łamanie praw człowieka.
Tuż po przyjęciu ustawy Magnitskiego Rosja w odwecie zakazała adopcji rosyjskich sierot przez Amerykanów.

Lista będzie aktualizowana
Ustawa Magnickiego była częścią większego aktu prawnego dotyczącego zwiększenia handlu między USA-Rosją. Biały Dom nie był zwolennikiem tej ustawy, ale prezydent Barack Obama podpisał ją w grudniu. Do 13 kwietnia administracja miała sporządzić listę z konkretnymi nazwiskami. Lista Magnitskiego będzie mogła być co roku aktualizowana.

Śmierc w areszcie
Magnicki został zatrzymany pod zarzutem oszustw podatkowych w ramach śledztwa przeciwko Hermitage Capital Management, kiedyś największemu funduszowi inwestycyjnemu w Rosji. Prawnika aresztowano, gdy podczas przesłuchania wskazał funkcjonariuszy MSW Rosji zamieszanych w przejęcia spółek. Magnicki oskarżył ich o zagarnięcie z budżetu państwa równowartości 230 mln dolarów.
Prawnik zmarł w 2009 roku w moskiewskim więzieniu po 11 miesiącach od aresztowania.
W ocenie ekspertów z zakresu medycyny sądowej Magnitskiemu podczas pobytu w więzieniu nie udzielono należytej pomocy lekarskiej, co skutkowało tym, że nie wykryto u niego we właściwym czasie chorób chronicznych, m.in. cukrzycy i żółtaczki, na które cierpiał, a w konsekwencji nie podjęto leczenia. Obrońcy praw człowieka utrzymują, że w dniu śmierci został on ciężko pobity przez strażników więziennych.

PAP/BBC Russian/agkm

Galeria: dzień na zdjęciach>>>