Logo Polskiego Radia
IAR
Agnieszka Kamińska 08.05.2013

Litwa: ustawa o prawach mniejszości bez podpisu

Opóźnia się regulacja przepisów o mniejszościach narodowych na Litwie. Litewski minister kultury odmówił podpisania projektu ustawy. Z tego powodu nie może ona zostać przedstawiona rządowi.
Na Listwie zatrzymany został białoruski szpiegNa Listwie zatrzymany został białoruski szpiegWikmmedia Commons/lic. CC/Albertus teolog

- Projekt nie był całkowicie omówiony, zawiera on luki, więc minister nie mógł go podpisać - oświadczyła rzeczniczka resortu. Jednocześnie minister kultury zaproponował kontynuację pracy nad projektem w rządowym komitecie s.

Waldemar Tomaszewski - lider Akcji Wyborczej Polaków na Litwie uważa, że informacje na temat przygotowania ustawy są sprzeczne. - Dotychczas były tylko deklaracje, brak jest natomiast konkretnych kroków w kierunku rozstrzygnięcia problemu - oświadczył Tomaszewski. Europoseł przypomniał, że problemy mniejszości narodowych na Litwie nie są rozwiązywane od kilkunastu lat.
Za przygotowanie ustawy o mniejszościach narodowych odpowiedzialny jest Edward Trusewicz, wiceminister kultury z Akcji Wyborczej Polaków na Litwie, która weszła w skład koalicji rządzącej po jesiennych wyborach parlamentarnych.
W projekcie ustawy proponuje się m.in., by miejscowości i ulice posiadały - obok nazwy litewskiej - odpowiednik tej nazwy w języku narodu, który w większości dany region zamieszkuje. Sprawa ta wzbudza duży sprzeciw wśród niektórych polityków i znacznej części społeczeństwa litewskiego.
Według ostatniego spisu ludności na Litwie mieszka 154 narodowości. Stanowią one około 16 procent wszystkich mieszkańców Litwy.
Największą mniejszością narodową są Polacy (około 6,6 proc..), następnie Rosjanie (5,8 proc.) i Białorusini (1,2 proc.).

IAR/agkm

Galeria: dzień na zdjęciach >>>