Logo Polskiego Radia
PAP
Martin Ruszkiewicz 22.07.2013

"Royal baby" ma już hasło w Wikipedii

Narodzinom pierwszego dziecka księcia Williama i księżnej Kate towarzyszy wielkie zainteresowanie i atmosfera wyczekiwania. "Royal baby" jeszcze przed przyjściem na świat doczekało się hasła w Wikipedii.
Kate i WilliamKate i WilliamPAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA

Hasło "dziecko księcia i księżnej Cambridge" w internetowej encyklopedii rozpoczyna się od informacji, że "najsłynniejsze dziecko świata" - według słów "Washington Post" - przyjdzie na świat w lipcu lub na początku sierpnia. W poniedziałek wpis zaktualizowano o informację, że 22 lipca rano u księżnej Kate rozpoczęła się akcja porodowa.

Choć przed londyńskim szpitalem przez całą dobę koczują reporterzy, w poniedziałek rano tłum dziennikarzy początkowo nie dostrzegł pary. Dopiero jeden z fotografów zauważył książęcą parę wchodzącą tylnym wejściem i zaalarmował oczekujących. Potem nadeszło potwierdzenie z Pałacu Kensington. Tradycja wymagała kiedyś, by przy narodzinach królewskiego potomka asystował szef MSW; nie jest to już jednak praktykowane od końca lat 30.
Wysłuchaj też rozmowy z Janem Wojciechem Piekarskim z Europejskiej Szkoły Dyplomacji>>>

Przyszli rodzice mają wizerunek ludzi nowoczesnych, ale procedurę ogłoszenia narodzin określa szczegółowo protokół. W pierwszej kolejności zawiadomieni zostaną królowa i członkowie ścisłej rodziny królewskiej oraz rodzice Kate, państwo Middletonowie.

Dziecko Kate i Williama - czytaj więcej

Poddani o szczęśliwym wydarzeniu dowiedzą się z oficjalnego zawiadomienia umieszczonego w szklanej ramce na dziedzińcu Pałacu Buckingham. Nowoczesność jednak zobowiązuje i pałac opublikuje także komunikat i zamieści informacje na Twitterze i Facebooku

Narodziny uczczą salwy armatnie - 62 salwy zostaną oddane z Tower of London, a 41 w królewskim parku Green Park, niedaleko Pałacu Buckingham.

W tym samym czasie minister spraw wewnętrznych zawiadomi Lorda Mayora londyńskiego City, a prywatny sekretarz królowej - gubernatorów generalnych krajów Commonwealthu, uznających monarchę brytyjskiego za głowę państwa.

''mr