Logo Polskiego Radia
IAR
Beata Krowicka 21.08.2013

Dofinansowanie na zakup szkolnej wyprawki. Jak je otrzymać?

Wyprawka szkolna kosztuje nawet ponad 1000 zł i nie każda rodzina może sobie pozwolić na ten wydatek. Zobacz, jakie dofinansowanie można otrzymać na zakup przyborów szkolnych.
zdjęcie ilustracyjnezdjęcie ilustracyjneGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Dyrektor Caritas praskiej ksiądz Dariusz Marczak: zespołu parafialne wiedzą, jakie są potrzeby rodzin (IAR)
  • Tomasz Warach z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: podstawowym świadczeniem jest zasiłek rodzinny (IAR)
  • Tomasz Warach z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: można uzyskać dodatek na dojazdy dziecka do szkoły (IAR)
Czytaj także

Szkolna wyprawka to koszt kilkuset złotych, wliczając podręczniki i przybory szkolne. Jeżeli doliczymy nowe buty, kurtki, strój sportowy - rodzice muszą przed końcem wakacji wydać nawet ponad tysiąc złotych na dziecko. Gdy dzieci jest kilkoro nawet średnio zarabiający rodzice mają kłopot z zakupem pełnego wyposażenia dzieci do szkoły.

Takie same problemy ma pan Cezary, ojciec czwórki dzieci w wieku szkolnym. Oblicza, że w jego budżecie domowym z racji wydatków szkolnych ubędzie około 3,5 tysiąca złotych. Jak mówi - te wydatki trzeba ponieść, ale kłopot w tym, że są one skumulowane w jednym okresie.
Najuboższe rodziny, których dochód na osobę nie przekracza 456 złotych miesięcznie mogą liczyć na dofinansowanie podręczników i przyborów szkolnych dla dzieci. Natomiast rodziny, których dochód nie przekracza 539 złotych mogą ubiegać się o stosowne dodatki do zasiłku rodzinnego - mówi Tomasz Warach z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Podstawowym świadczeniem dla rodziców uczniów jest jednorazowy dodatek w wysokości 100 złotych na dziecko z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego. Tomasz Wardach zaznacza, że możliwe jest także uzyskanie dodatku na dojazdy dzieci do szkoły. Gdy dziecko uczy się poza miejscem zamieszkania, rodzina może otrzymać 50 złotych miesięcznie na przejazdy lub do 90 złotych na dofinansowanie zamieszkania w internacie czy bursie.
Rodzice, którzy nie spełniają kryteriów dochodowych uprawniających do zasiłku rodzinnego i jeszcze ostrzejszych kryteriów pomocy społecznej, mogą liczyć na pomoc organizacji charytatywnych, znających sytuację rodziny. Caritas na warszawskiej Pradze ma przekazać około tysiąca plecaków z wyposażeniem dla ubogich uczniów, w akcji Tornister Pełen Uśmiechów. Formalne kryteria nie są ściśle przestrzegane - ważniejsza jest znajomość rodziny i jej potrzeb - mówi dyrektor tej instytucji, ksiądz Dariusz Marczak.

Po wyprawki z podstawowym wyposażeniem szkolnym można jeszcze zgłaszać się do parafialnych kół Caritas. Plecaki i tornistry będą rozdawane uczniom w ostatnim tygodniu wakacji.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, bk