Logo Polskiego Radia
PAP
Agnieszka Kamińska 02.09.2013

Liga Arabska wzywa do akcji przeciw władzom Syrii. ”To zbrodniarze wojenni”

W rezolucji kończącej posiedzenie Ligi Arabskiej wezwano świat do reakcji na zbrodnie reżimu syryjskiego.
Posiedzenie Ligi Arabskiej. Na zdjęciu szef MSZ Kuwejtu szejk Sabah Khalid Al Hamad Al SabahPosiedzenie Ligi Arabskiej. Na zdjęciu szef MSZ Kuwejtu szejk Sabah Khalid Al Hamad Al Sabah PAP/EPA/KHALED ELFIQI

Liga Arabska wezwała społeczność międzynarodową do podjęcia działań przeciwko rządowi Syrii w związku z domniemanym użyciem broni chemicznej przez Damaszek.

W ostatecznej rezolucji przyjętej na nadzwyczajnym posiedzeniu Ligi Arabskiej w Kairze zawarto apel o "podjęcie niezbędnych i odstraszających kroków wobec sprawców zbrodni, za którą odpowiedzialność ciąży na syryjskim reżimie".

Szefowie dyplomacji państw arabskich oświadczyli również, że odpowiedzialni za atak z użyciem broni chemicznej powinni stanąć przed sądem jak "zbrodniarze wojenni".

Ministrowie spraw zagranicznych krajów członkowskich Ligi Arabskiej zaapelowali w niedzielę wieczorem do społeczności międzynarodowej i ONZ o podjęcie działań przeciwko rządowi Syrii w związku z atakiem chemicznym, w którym zginęły setki cywilów.

"Narodowi syryjskiemu należy się wsparcie we wszystkich formach"
W rezolucji uchwalonej po zakończeniu obrad w Kairze ministrowie wezwali społeczność międzynarodową i ONZ do "podjęcia, zgodnie z Kartą NZ i prawem międzynarodowym, środków odstraszających i innych koniecznych posunięć przeciwko winnym tej zbrodni, za którą ponosi odpowiedzialność reżim syryjski".
Rezolucja podkreśla, że winni ataku z 21 sierpnia na przedmieściach Damaszku powinni stanąć przed sądem "podobnie jak inni przestępcy wojenni".
Szefowie dyplomacji państw Ligi Arabskiej wyrazili przekonanie, że narodowi syryjskiemu "należy dostarczyć wsparcia we wszelkich formach, jakich zażąda, tak aby mógł się bronić".

W rezolucji nie wspomniało o interwencji z zewnątrz
W rezolucji nie wspomina się jednak wyraźnie o możliwości obcej interwencji w Syrii. W tej sprawie Liga Arabska jest podzielona. Niektóre kraje, m. in. Egipt, Algieria, Irak i Liban, są przeciwne takiej interwencji. Trzy pierwsze powstrzymały się ponadto od głosu podczas uchwalania rezolucji.
Syria, w której od marca 2011 trwa walka o władzę między reżimem prezydenta Baszara al-Assada i opozycją, została zawieszona w prawach członka Ligi.

PAP/agkm
WOJNA W SYRII - zobacz serwis specjalny>>>

PAP
PAP

 

''