Logo Polskiego Radia
IAR
Monika Lewicka 11.09.2013

ONZ alarmuje: co roku marnuje się 1,3 mld ton żywności

Każdego roku na świecie marnuje się jedna trzecia żywności, emitując do atmosfery 3,3 miliardy ton dwutlenku węgla - wynika z raportu ONZ.
Bułki czy chlebBułki czy chlebfot. SXC

Według tych danych, wyrzucana żywność jest większym źródłem CO2, niż przemysłowe emicje CO2 większości krajów świata. Więcej dwutlenku węgla emitują tylko Stany Zjednoczone i Chiny. Co roku marnuje się około 1,3 miliardów ton jedzenia, jego koszt szacuje się na około 750 miliardów dolarów. Oznacza to również wielkie straty energii, wody i środków chemicznych, używanych do jego produkcji. Według raportu, prawie 30 procent światowych gruntów rolniczych jest użytkowanych na próżno. Do produkcji marnowanej żywności używa się około 250 kilometrów sześciennych wody.

W krajach uprzemysłowionych, straty wynikają głównie z tego, że konsumenci kupują za dużo jedzenia, wyrzucają to, czego nie mogą spożyć. W państwach rozwijających się, straty zwiazane są z nieefektywnym rolnictwem i brakiem odpowiednich możliwości przechowywania plonów i produktów spożywczych.
Według ONZ, zmniejszenie tego zjawiska nie tylko oddaliłoby groźbę wyczerpania się zasobów naturalnych, lecz także ograniczyłoby konieczność zwiększenia produkcji żywności.
IAR/ml