Logo Polskiego Radia
PAP
Katarzyna Karaś 12.09.2013

Nowy plan w sprawie Syrii. Unie Europejska zaangażuje się?

- Unia Europejska rozważa udział w planowanych działaniach, służących zabezpieczeniu i zniszczeniu broni chemicznej w Syrii - poinformował rzecznik Komisji Europejskiej ds. polityki zagranicznej Michael Mann.
Syryjski żołnierz w syryjskim mieście MaalulaSyryjski żołnierz w syryjskim mieście MaalulaPAP/EPA/SANA

- UE popiera plan objęcia syryjskiej broni chemicznej międzynarodową kontrolą oraz jej zniszczenia. Analizujemy, w jaki sposób można wdrożyć plan i staramy się określić potencjalny wkład UE. Rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ powinna zapewnić skuteczną realizację tego celu - powiedział Mann.
Rzecznik dodał, że instytucja, którą reprezentuje jest w tej sprawie w stałym kontakcie z państwami członkowskimi. Według Manna jakakolwiek decyzja nie zapadnie wcześniej niże po planowanym spotkaniu szefów dyplomacji USA Johna Kerry'ego i Rosji Siergieja Ławrowa, którzy w czwartek w Genewie mają rozmawiać o rosyjskim planie dotyczącym zabezpieczenia i zniszczenia arsenału broni chemicznej w Syrii.
Mann podkreślił też, że nawet realizacja tego planu nie zakończy konfliktu w Syrii. - Będziemy przypominać Radzie Bezpieczeństwa ONZ, że spoczywa na niej obowiązek przełamania obecnej blokady - powiedział. - Tylko wynegocjowane dyplomatyczne rozwiązanie może zakończyć konflikt - dodał.
WOJNA W SYRII - zobacz serwis specjalny>>>
Rezolucja PE w sprawie Syrii
W czwartek w Strasburgu Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której potępił "masowy mord na ludności cywilnej" w ataku gazowym, do którego doszło 21 sierpnia na przedmieściach Damaszku. "Udowodnione użycie broni chemicznej, w szczególności wobec cywilów, jest rażącym naruszeniem prawa międzynarodowego, zbrodnią wojenną i zbrodnią przeciwko ludzkości, które wymagają jasnej i zdecydowanej odpowiedzi, świadczącej o tym, że takie zbrodnie nie są akceptowane, aby uniknąć następnych przypadków użycia broni chemicznej w Syrii lub gdziekolwiek indziej" - podkreślono w rezolucji.
Europosłowie popierają także plan przekazania pod międzynarodową kontrolę broni chemicznej w celu jej zniszczenia i opowiadają się za politycznym rozwiązaniem konfliktu w Syrii. Apelują też do Rosji i Chin, by nie blokowały inicjatyw Rady Bezpieczeństwa ONZ, mających na celu zakończenie przemocy w Syrii i wzywają prezydenta Baszara el-Assada i jego reżim do ustąpienia.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk

''