Logo Polskiego Radia
IAR
Klaudia Hatała 06.10.2013

Katastrofa u wybrzeży Lampedusy. Nurkowie wyłowili 70 ciał

Liczba ofiar czwartkowej katastrofy kutra z imigrantami u wybrzeży Lampedusy wzrosła do 181. Pracujący od rana płetwonurkowie we wraku jednostki i w jego pobliżu znaleźli w niedzielę 70 ciał.
Minister integracji Cecilia Kyenge złożyła hołd ofiarom tragedii u wybrzeży LampedusyMinister integracji Cecilia Kyenge złożyła hołd ofiarom tragedii u wybrzeży LampedusyPAP/EPA/ETTORE FERRARI

Hołd ofiarom tragedii złożyła w niedzielę minister integracji Cecilia Kyenge, która sama jest imigrantką z Demokratycznej Republiki Konga. Wyraziła ona oburzenie inicjatywą prokuratury, by 155 uratowanych Afrykanów wpisać na listę podejrzanych o nielegalną imigrację.

Tragedia u wybrzeży Lampedusy - czytaj więcej

Prokuratura wyjaśniła, że działa zgodnie z obowiązującym prawem. Pani minister kolejny więc raz opowiedziała się za natychmiastową zmianą przepisów. Premier Enrico Letta zapowiedział, że w środę odwiedzi Lampedusę przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso. Będzie on mógł na miejscu zapoznać się z sytuacją i zdać sobie sprawę z jej powagi.

Na wyspie przebywa specjalny wysłannik papieża Franciszka arcybiskup Konrad Krajewski, od niedawna piastujący urząd papieskiego jałmużnika. Pobłogosławił on w porcie ciała ofiar wydobyte w niedzielę z morza.

Bilans ofiar wciąż prowizoryczny

Do tragedii doszło w czwartek nad ranem. Jednostka wyruszyła z jednego z portów w Libii i po co najmniej kilkunastu godzinach żeglugi znalazła się w pobliżu włoskiej wyspy leżącej między Afryką i Europą . Chcąc zwrócić na siebie uwagę straży przybrzeżnej, uchodźcy rozpalili na pokładzie ognisko. Zajęła się od niego cała drewniana struktura. Jednostka w szybkim tempie poszła na dno.

Bilans ofiar jest wciąż prowizoryczny. Jeden z płetwonurków pracujących w miejscu katastrofy mówił o budzącym groze “kłębowisku ciał”, jakie widział na głębokości ponad 40 metrów, gdzie spoczął wrak kutra.

Włochy zabiegają w tej chwili o pomoc ze strony Unii Europejskiej w opanowaniu zjawiska nielegalnej imigracji drogą morską. Proponują m. in., by Bruksela zajęła się patrolowaniem wód międzynarodowych dzielących kraje Unii od krajów Północnej Afryki.

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach >>>

IAR,kh

''