Logo Polskiego Radia
PAP
Chantal Łoginow 09.10.2013

W Kielcach można zobaczyć zderzenia jądrowe!

Dzięki wystawie "Widzialne/ Niewidzialne. Między nauką a sztuką" będzie można zobaczyć fotografie przedstawiające rekonstrukcje zderzeń jądrowych, zdjęcia przestrzeni kosmicznej z NASA oraz prace malarskie inspirowane kosmosem.
W Kielcach można zobaczyć zderzenia jądrowesxc.hu

Ekspozycja będzie czynna od czwartku w Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach. W jej zorganizowaniu wzięli udział również Muzeum Narodowe i Uniwersytet Jana Kochanowskiego.

Pojawią się zdjęcia pokazujące rekonstrukcje prawdziwych zderzeń jądrowych, które są badane i obserwowane przez naukowców w największych urządzeniach na świecie. Zobaczyć będzie można zdjęcia pochodzące z Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w Szwajcarii oraz wielkoformatowe wydruki zdjęć przestrzeni kosmicznej z NASA.

Celem wystawy jest pokazać to, co wydaje się być niewidzialne. Według rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego „Widzialne/Niewidzialne” pokaże sekrety przyrody, które normalnie się niedostrzegalne dla ludzkiego oka. To, co pojawi się na wystawie to będą obrazy obserwowane podczas eksperymentów, którym przewodniczą naukowcy z kieleckiej uczelni, np. budowa materii.

Dyrektor muzeum Robert Kotowski powiedział, że miejsce wystawy zostało wybrane nie bez powodu. Organizatorzy chcieli w ten sposób podkreślić dialog między sztuką a nauką. "Ta wystawa w sposób trafny pokazuje możliwości tego dialogu, który na pierwszy rzut oka okazać się może bardzo trudny" – dodał Kotowski.

W związku z tym wraz z naukową wystawą zostaną pokazane prace artystów z Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Swoje prace malarskie inspirowane kosmosem wystawią: Ewa Pełka, Urszula Ślusarczyk, Ryszarda Ługowski, Wiesław Łuczaj i Jan Walaski.

Główną siedzibą muzeum, gdzie zostanie udostępniona ekspozycja, jest XVII-wieczny pałac, należący niegdyś do biskupów krakowskich. W swoich zbiorach posiada eksponaty z dziedziny malarstwa, rzemiosła artystycznego, sztuki ludowej, archeologii i przyrody.