Logo Polskiego Radia
PAP
Artur Jaryczewski 17.10.2013

Kryzys zażegnany. Media: Obama pokonał Republikanów

Batalia o budżet USA podkopała wiarygodność Republikanów i ograniczyła ich szanse w nadchodzących wyborach do Kongresu - podkreśla "New York Times".
Przewodniczący Izby Reprezentantów, republikanin John BoehnerPrzewodniczący Izby Reprezentantów, republikanin John BoehnerPAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

"New York Times" pisze, że po osiągnięciu porozumienia zapobiegającego niewypłacalności państwa i kończącą 16-dniowy paraliż prac rządu Republikanie pozostali bez argumentów i z poczuciem klęski. Dodatkowo wiedzą, że nie wykorzystali szansy na zablokowanie funduszy na priorytetową reformę administracji Baracka Obamy - Obamacare. Gazeta podkreśla, że ostatnie tygodnie pokazały, że Republikanie są podzieleni i stają się zakładnikami twardej linii prezentowanej przez Tea Party. Świadczą o tym chociażby ostatnie sondaże opinii publicznej, która winą za kryzys wyraźnie obarcza Republikanów. W związku z tym część umiarkowanych polityków tego ugrupowania zaczęło nawoływać do zmiany priorytetów i przygotowania strategii na najbliższe miesiące - informuje dziennik.

Zdaniem gazety uleganie wpływom Tea Party może przynieść dalsze szkody dla wizerunku Republikanów. "New York Times" podkreśla, że mimo twardej postawy podczas negocjacji i żądania rezygnacji z Obamacare Republikanie nie uzyskali nic i mocno stracili w oczach wyborców. Dziennik przypomina, że ma to ogromne znaczenie w kontekście zbliżających się wyborów do Kongresu. Demokraci odrzucili nawet ich postulat odłożenia wejścia w życie specjalnego podatku od urządzeń medycznych, z którego ma być m.in. finansowana reforma ubezpieczeń zdrowotnych. Wszystko co Republikanom udało się uzyskać, to zgoda Demokratów na zaostrzenie kontroli dochodów osób, którym w ramach reformy będą przysługiwać dotacje państwa.

Kryzys w USA tymczasowo zażegnany

Na kilka godzin przed osiągnięciem limitu zadłużenia przez USA obie izby Kongresu przyjęły w środę ustawę zapobiegającą niewypłacalności państwa i kończącą 16-dniowy paraliż prac rządu. Setki tysięcy pracowników federalnych w czwartek mają wrócić do pracy. Wraz z podpisaniem jej przez prezydenta Baracka Obamę Stany Zjednoczone kończą trwający od 1 października kryzys budżetowy, który nie tylko sparaliżował znaczną część instytucji federalnych, ale też groził pierwszą w historii USA niewypłacalnością.

Tymczasowy budżet ma obowiązywać do połowy stycznia. Wysokość zadłużenia zostanie określona na poziomie umożliwiającym funkcjonowanie państwa do początku lutego. Do tego czasu mają się zakończyć negocjacje w sprawie długofalowego ograniczenia deficytu budżetowego USA.

''PAP/aj