Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Klaudia Hatała 18.10.2013

USA: Pentagon zaniepokojony skutkami blokady budżetowej

Minister obrony USA Chuck Hagel powiedział, że Pentagon wciąż działa w warunkach finansowej niepewności z powodu blokady budżetowej i ryzyka ponownych problemów tej natury
PentagonPentagonDavid B. Gleason/CC/Wikipedia

Szef Pentagonu wezwał Kongres USA do wypracowania budżetu do połowy stycznia i wykazania się elastycznością w planowaniu długoterminowych wydatków na obronność. Dodał, że zakończona w środę częściowa blokada budżetu federalnego wciąż "kładzie się cieniem" na pracy jego resortu.

Ostrzegł też ustawodawców, że jeśli niepewność co do sytuacji finansowej USA będzie się przeciągać, to nie tylko źle się to odbije na bezpieczeństwie Ameryki, ale też podważy jej pozycję międzynarodową.

Czy Ameryka spełni obietnice?

Szef Pentagonu odniósł się do ryzyka ponownych sporów i paraliżu budżetowego, wynikających z faktu, że przyjęte przez Kongres rozwiązanie jest tylko tymczasowe. Ustawa zapewnia finansowanie rządu do 15 stycznia. W tym czasie Demokraci i Biały Dom oraz Republikanie mają osiągnąć porozumienie w sprawie ustawy budżetowej na 2014 rok oraz długoterminowej polityki fiskalnej, która ograniczyłaby wzrost amerykańskiego zadłużenia.

- Nasi sojusznicy pytają: Czy możemy polegać na partnerstwie z Ameryką? Czy spełni ona swoje obietnice i dopełni zobowiązań? - powiedział Hagel podczas konferencji prasowej w Pentagonie.

Pracownicy Pentagonu wrócili na stanowiska

Kompromis osiągnięty w środę w Waszyngtonie pozwolił na przyjęcie tymczasowego budżetu dla sił zbrojnych, który - jak uskarżają się wysocy urzędnicy Pentagonu - jest sztywnym odwzorowaniem zeszłorocznych priorytetów sił zbrojnych. Zezwala np. na budowę okrętów, które już są gotowe i nie pozwala ministerstwu obrony na elastyczne wykorzystanie środków, zgodnie ze zmieniającymi się priorytetami.

Hagel zapewnił dziennikarzy, że 7 tys. cywilnych pracowników Pentagonu, którzy znaleźli się na bezpłatnych, przymusowych urlopach w związku z częściową blokadą wydatków federalnego rządu wróciło już do pracy.

Koniec kryzysu?

Na kilka godzin przed osiągnięciem limitu zadłużenia przez USA obie izby Kongresu przyjęły w środę ustawę zapobiegającą niewypłacalności państwa i kończącą 16-dniowy paraliż prac rządu . Wraz z podpisaniem jej przez prezydenta Baracka Obamę Stany Zjednoczone kończą trwający od 1 października kryzys budżetowy, który nie tylko sparaliżował znaczną część instytucji federalnych, ale też groził pierwszą w historii USA niewypłacalnością.

Tymczasowy budżet ma obowiązywać do połowy stycznia. Wysokość zadłużenia zostanie określona na poziomie umożliwiającym funkcjonowanie państwa do początku lutego. Do tego czasu mają się zakończyć negocjacje w sprawie długofalowego ograniczenia deficytu budżetowego USA.

Zobacz galerię Dzień na Zdjęciach >>>

IAR,PAP,kh

''