Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Michał Przerwa 21.10.2013

Szczyt Noblistów: 10 przykazań i apel o koniec zbrojeń

Wprowadzanie "10 laickich przykazań" dla świata, zaprzestanie zbrojeń i stworzenie z ONZ globalnego parlamentu, "zaczipowanie" polityków - te postulaty pojawiły się pierwszego dnia Szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla.
Aktorka Sharon Stone i matka przełożona karmelitańskiego klasztoru św. Jana siostra Agnes-Mariam de la Croix (tyłem), uczestniczą w XIII Światowym Szczycie Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla pt. Solidarni dla pokoju - czas działać, w Warszawie.Aktorka Sharon Stone i matka przełożona karmelitańskiego klasztoru św. Jana siostra Agnes-Mariam de la Croix (tyłem), uczestniczą w XIII Światowym Szczycie Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla pt. "Solidarni dla pokoju - czas działać", w Warszawie.PAP/Jacek Turczyk

XIII Szczyt Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla rozpoczął się rano w Pałacu Kultury i Nauki pod hasłem: "Solidarność dla pokoju - czas działać". Do Warszawy przyjechali m.in. Dalajlama XIV, Lech Wałęsa, Szirin Ebadi i Frederik Willem de Klerk. Nie przyjechał ze względów zdrowotnych Michaił Gorbaczow. Organizatorzy spotkania liczą na jego obecność na sesjach zaplanowanych na wtorek i środę.
Szczyt otworzyła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. W imieniu polskiego parlamentu noblistów powitała marszałek Sejmu Ewa Kopacz.

Apel o 10 laickich przykazań dla świata

Wałęsa, który Pokojową Nagrodę Nobla otrzymał 30 lat temu, w wystąpieniu inaugurującym szczyt apelował o "laickie 10 przykazań" dla świata, na których zbuduje się wspólną przyszłość. - Powiedzieliby o nas: nie tylko burzyli przeszkody, ale zaczęli budować lepszy świat - zachęcał laureat Pokojowej Nagrody Nobla.
Były polski prezydent, który zabrał też głos w sesji o "Systemie wartości społecznych w dobie kryzysu" postulował poprawę demokracji. Jak ocenił, politycy wymknęli się spod kontroli, a zaradzić temu może "zaczipowanie" ich. - Wszystko co robisz, wszystko - z kim śpisz - ma być tam zapisane - mówił. Zdaniem Wałęsy ONZ powinna iść w kierunku parlamentu globalnego, Rada Bezpieczeństwa w kierunku rządu globalnego, a NATO - ministerstwa obrony globalnej.

SZCZYT NOBLISTÓW: serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

Do rozwiązania NATO, zaprzestania zbrojenia Europy i świata wzywała z Warszawy Irlandka Mairead Corrigan Maguire, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla z 1976 roku. - Należy rozwiązać NATO i zapomnieć o zbrojeniu Europy. Nie chcemy broni nuklearnej ani w Europie, ani nigdzie na świecie - mówiła.

Maguire przekonywała, że należy znieść sankcje międzynarodowe nałożone na Irak, Koreę Północną i Syrię. Mówiąc o Syrii podkreślała, że mamy tam do czynienia z "rozlewem przemocy", który "można i trzeba zatrzymać". Jej zdaniem konfliktu syryjskiego nie da się rozwiązać przez działania militarne, ale przez wspieranie Syryjczyków w rozwoju ruchu pokojowego.

O konieczności reformy ONZ mówił także zastępca Sekretarza Generalnego Peter Launsky-Tieffenthal. W jego ocenie, ONZ musi dostosowywać się do wyzwań współczesnego świata, a każdy kryzys starać się zrozumieć z punktu widzenia jednej rodziny i pojedynczej osoby.
Mohammad Yunus, laureat Pokojowej Nagrody Nobla za działania na rzecz walki z biedą, zauważył, że jedna trzecia populacji świata nie ma dostępu do kredytu bankowego, mikrokredyty mają wypełniać tę lukę. Jak wyjaśnił, idea mikrokredytów zrodziła się poniekąd jako "akt desperacji", w sprzeciwie wobec szokujących praktyk lichwiarskich, z jakimi stykał się w Bangladeszu, kraju cierpiącym z powodu ubóstwa i głodu.

O konieczności słuchania głosu obywateli przekonywała podczas panelu "Solidarni dla pokoju i bezpieczeństwa" Szirin Ebadi (Nobel 2003). Według niej kluczem do pokoju na świecie jest demokracja i słuchanie obywateli. "Władza powinna słuchać obywateli, gdyż mają oni prawo wygłaszać swoje poglądy - mówiła irańska noblistka.

"Świat powinien zainteresować się Afryką"

B. prezydent RPA Frederik Willem de Klerk, który wraz z Nelsonem Mandelą otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla w 1993 r. ocenił m.in., że świat zachodni powinien zainteresować się kontynentem afrykańskim. - Żaden kraj poza Chinami nie ma spójnej strategii wobec Afryki. A ona może odegrać kluczową rolę w rozwiązywaniu kryzysów na świecie - podkreślił. Według niego kontynent afrykański może przyczynić się do rozwiązania problemu braku żywności i stać się alternatywnym źródłem energii.

Pierwszego dnia spotkania Jerzy Owsiak odebrał Medal Szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla przyznany mu za wieloletnią działalność społeczną i charytatywną oraz aktywną pomoc w rozwoju polskiej medycyny.
Światowy Szczyt Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla zainicjował w 2000 r. Michaił Gorbaczow. Przez pierwsze osiem lat obrady noblistów odbywały się w Rzymie, a od 2008 r. szczyty miały miejsce w Berlinie, Paryżu, Hiroszimie i Chicago.

Wałęsa laureatem pokojowego Nobla. Serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

Szczyt Noblistów potrwa do środy.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

IAR/MP