Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Agnieszka Jaremczak 23.10.2013

Szczyt Noblistów: nagroda dla Stone i sadzenie dębu w Ogrodzie Saskim

Dziesięcioletni dąb w Ogrodzie Saskim - to pamiątka, jaką pozostawią po sobie laureaci pokojowej Nagrody Nobla. W uroczystości sadzenia drzewa wezmą udział: Dalajlama XIV, Lech Wałęsa, Szirin Ebadi, Frederik Willem de Klerk, Mairead Corrigan-Maguire, Betty Williams i Mohammad Yunus.
Amerykańska aktorka Sharon Stone podczas lunchu w Pałacu na Wyspie w warszawskich Łazienkach Amerykańska aktorka Sharon Stone podczas lunchu w Pałacu na Wyspie w warszawskich ŁazienkachPAP/Jacek Turczyk

Nobliści przyjadą do Ogrodu Saskiego około godziny 15.20.

Zanim jednak będą sadzić pięciometrowe drzewo, laureaci pokojowej nagrody Nobla wezmą udział w ostatnich już dyskusjach XIII szczytu. Ciekawie zapowiadają się obrady w sesji "Solidarność i pojednanie: nigdy więcej wojny." Głos w debacie zabierze Dalajlama XIV. Duchowy przywódca narodu tybetańskiego weźmie udział w w sesji Zabierze także głos w dyskusji poświęconej solidarności młodych.

Szczyt Noblistów >>> Czytaj więcej

Podczas ostatniego dnia szczytu Nobliści przyznają Nagrodę Pokoju. W tym roku trafi ona do aktorki Sharone Stone. Nobliści docenili jej "solidarne działanie na rzecz ludzi walczących z tragedią HIV i AIDS oraz za niesienie im nadziei". Ceremonia wręczenia nagrody odbędzie się w środę w Teatrze Wielkim w obecności laureatów uczestniczących w szczycie.

W pierwszym dniu obrad nagrodę z rąk Lecha Wałęsy odebrał Jerzy Owsiak za wieloletnią działalność społeczną i charytatywną.

Tegoroczny szczyt odbywa się po raz trzynasty. Początkowo nobliści spotykali się w Rzymie. Od 2008 roku szczyty zaczęto organizować w różnych krajach, w zależności od tematu przewodniego spotkania. Kolejne szczyty odbywały się w Paryżu, Berlinie, Hiroszimie i Chicago.

Wałęsa laureatem pokojowego Nobla. Serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

W tym roku wybrano Warszawę, by w ten sposób chciano uczcić 30. rocznicę przyznania Lechowi Wałęsie tej prestiżowej nagrody. Ponadto w tym roku były prezydent Polski skończył 70 lat.

Drugi
Drugi dzień obrad XIII Szczytu Noblistów w Warszawie

Kwestie praw człowieka oraz nierówności społecznych zdominowały drugi dzień warszawskiego Szczytu Noblistów. - Trudno nam zrozumieć sprawy krajów biedniejszych, bo oddzieliliśmy się. Problemem nie jest to, że głosy są zbyt ciche, problemem jest, że nie chcemy ich słuchać - to jest nieprzyjemna prawda - mówiła Shan Cretin z Komitetu Służby Społeczeństwu Amerykańskiego Religijnego Stowarzyszenia Przyjaciół (AFSC). Według niej, dostęp do przywilejów oznacza często odebranie ich komuś innemu.

Z kolei Colin Archer, sekretarz generalny Międzynarodowego Stałego Biura Pokoju (International Peace Bureau - IPB) mówił o dysproporcji pomiędzy wydatkami na zbrojenia a na pomoc niesioną poszczególnym krajom. - Cała oficjalna pomoc, którą przekazujemy państwom w potrzebie to jest ok. 1,3 mld dolarów. Na zbrojenia przekazuje się dziesięć razy więcej - 1,7 bln dolarów. Powinniśmy zmienić nasze priorytety - wzywał

Podczas sesji: "Prawa człowieka. Zagrożenia wczoraj i dziś" głos zabrał były prezydent RPA. Frederik Willem de Klerk mówił, że naruszenia praw mniejszości w krajach demokratycznych często tłumaczy się zagrożeniem terroryzmem. - Ale to tylko wymówka; celem jest wzbudzenie strachu w ludziach - ocenił.
Ale nie debata noblistów a Sharone Stone wzbudziła największe zainteresowanie mediów. Po południu amerykańska aktorka odwiedziła Sejm.

Sharon
Sharon Stone w Sejmie

Stone została przyjęta przez marszałek Sejmu. A także złożyła kwiaty i pokłoniła się przed tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej oraz tablicą ku czci posłów II RP - ofiar wojny i okupacji niemieckiej.

IAR/PAP/asop