Logo Polskiego Radia
IAR
Tomasz Owsiński 03.11.2013

Afera PRISM. Snowden wzywa do debaty o działaniach wywiadów

Były pracownik amerykańskich służb wywiadowczych Edward Snowden wezwał na łamach tygodnika "Der Spiegel" do publicznej debaty o "nieodpowiedzialnych działaniach" wywiadów i stosowanych przez nie "przestępczych programach" służących do kontroli obywateli.
Edward Snowden dostał zgodę na trzyletni pobyt w RosjiEdward Snowden dostał zgodę na trzyletni pobyt w Rosji Laura Poitras/Praxis Films/Wikimedia Commons

W tekście zatytułowanym "Manifest wolności" Snowden nazywa amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) i brytyjskie służby GCHQ "największym winowajcą". Jednocześnie zaznacza, że kontrola na masową skalę jest problemem globalnym i wymaga globalnych rozwiązań. Dokument opublikował niemiecki tygodnik "Der Spiegel" w najnowszym wydaniu dostępnym od niedzieli.

O aferze PRISM i Edwardzie Snowdenie >>>

Snowden chce zeznawać ws. Merkel. Przesłuchanie w Rosji? >>>
Programy stosowane przez służby zagrażają zdaniem Snowdena nie tylko prywatności obywateli, lecz także wolności słowa i otwartym społeczeństwom. Za "moralny obowiązek" uznał Snowden ograniczenie za pomocą ustaw możliwości kontrolowania obywateli przez służby specjalne.
- Społeczeństwo może zrozumieć te kwestie i kontrolować je tylko poprzez otwartą, nie skrępowaną innymi względami i merytoryczną debatę - pisze Snowden.
Były pracownik NSA przypomina, że po ujawnieniu przez niego pierwszych dokumentów, rządy państw, które poczuły się zdemaskowane, rozpoczęły przeciwko niemu nagonkę, by uniemożliwić dyskusję. - Dziś wiemy, że był to błąd i że takie działania nie służą interesowi publicznemu - czytamy w manifeście.
Snowden wezwał obywateli do walki przeciwko próbom ukrywania informacji o decydującym znaczeniu dla opinii publicznej. - Kto mówi prawdę, ten nie popełnia przestępstwa - napisał Snowden.
Snowden zbiegł w maju z USA do Hongkongu. Otrzymał następnie roczny azyl w Rosji. Od tego czasu systematycznie ujawnia za pośrednictwem mediów praktyki amerykańskiego wywiadu, w tym inwigilacji internetu na wielką skalę, przechwytywania danych o milionach połączeń telefonicznych we Francji, czy Hiszpanii i wreszcie podsłuchiwania telefonu kanclerz Niemiec Angeli Merkel i liderów innych 34 państw. Władze USA uważają Snowdena za zdrajcę i ścigają go.

Zobacz galerię: dzień na zdjęciach>>>

to

''