Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Artur Jaryczewski 29.11.2013

Ukraina w UE? Janukowycz chce pomocy finansowej!

Koniec szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Niespodzianek nie było. Ukraina nie podpisała umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.
Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz (P) podczas sesji plenarnej na Szczycie Partnerstwa Wschodniego w WilniePrezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz (P) podczas sesji plenarnej na Szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie PAP/Paweł Supernak
Galeria Posłuchaj
  • Szczyt Partnerstwa Wschodniego. Ukraińskie fiasko, umowy z Gruzją i Mołdawią parafowane - relacja Sylwii Białek (IAR)
Czytaj także

Ukraina wciąż planuje podpisanie w przyszłości umowy stowarzyszeniowej z UE i ma zamiar uczynić to "w bliskiej przyszłości", ale potrzebuje pakietu pomocy finansowej i gospodarczej - oświadczył prezydent Ukrainy. Tłumacząc, dlaczego Kijów zdecydował się nie podpisywać umowy podczas szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie, Wiktor Janukowycz powiedział przywódcom UE na zamkniętej sesji, że "Ukraina niestety w ostatniej chwili została sama z poważnymi problemami finansowymi i gospodarczymi". - Dzisiaj potrzebujemy od naszych europejskich partnerów decydujących kroków wobec Ukrainy, w celu wypracowania i przeprowadzenia programu pomocy finansowej i gospodarczej - głoszą fragmenty oświadczenia Janukowycza opublikowane na stronie internetowej.

Prezydent Komorowski: Polska chce utrzymać otwarte drzwi dla Ukrainy >>>

Szef państwa zapewniał, że Ukraina przygotowuje się do "zminimalizowania negatywnych następstw", które odczują najuboższe warstwy społeczeństwa. - To wymaga od nas wspólnej pracy nad programem pomocy gospodarczej dla Ukrainy, która pozwoli nam na przygotowanie się do podpisania umowy - apelował do UE. - Ukraina jest zainteresowana jak najszybszym wznowieniem efektywnej współpracy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Bankiem Światowym na warunkach, które byłyby możliwe do przyjęcia - mówił Janukowycz.

Źródłó: TVN24/x-news

Wśród pożądanych kroków ze strony Unii Europejskiej Wiktor Janukowycz wymienił rewizję ograniczeń handlowych dotyczących pewnych kategorii eksportu ukraińskiego, udział UE i międzynarodowych organizacji finansowych w modernizacji ukraińskich gazociągów oraz zabezpieczenie bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy poprzez mechanizmy UE.

Doradca prezydenta RP: Ukraińcy ulegli groźbom Rosji >>>

Według niego podjąć należy prace w celu ustalenia "planu działań", którego celem byłoby "usunięcie sprzeczności i uregulowanie problemów we współpracy handlowej i gospodarczej z Rosją" i innymi państwami Unii Celnej, do której należy też Białoruś i Kazachstan. - Byłbym wdzięczny za wasze poparcie w kwestii zainicjowania współpracy (w tej kwestii) w formacie Ukraina-UE-Rosja - mówił Janukowycz. - Wymuszona przerwa w procesie zawarcia umowy (stowarzyszeniowej) nie oznacza przerwania niezbędnych dla Ukrainy reform związanych z integracją europejską - zapewnił.

Wielotysięczne manifestacje na Ukrainie

Rządząca na Ukrainie Partia Regionów zorganizowała na placu Europejskim w Kijowie manifestację poparcia dla prezydenta Wiktora Janukowycza. Tymczasem na placu Niepodległości w stolicy Ukrainy rośnie liczba przeciwników działań władz. Obydwa place oddziela zaledwie 250 metrów.

Żywy
Żywy łańcuch stworzony przez zwolenników podpisania przez Ukrainę umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Medyce, fot. PAP/Darek Delmanowicz

 

Organizatorzy proeuropejskich manifestacji obawiają się prowokacji, ponieważ wśród zwolenników Partii Regionów są tak zwane "tituszki”, czyli chuligani na usługach władz. Już na samym początku piątkowych protestów pobili oni ekipę niezależnej telewizji internetowej Publiczna oraz dwóch interweniujących milicjantów.

'' IAR/PAP/aj