Logo Polskiego Radia
IAR
Katarzyna Karaś 05.12.2013

Kaczyński o marszu 13 grudnia: pokażemy prawdę o niesprawiedliwości społecznej

W rocznicę stanu wojennego - 13 grudnia, o godz. 19 - z placu Trzech Krzyży w Warszawie wyruszy trzeci Marsz Wolności, Solidarności i Niepodległości.
Prezes PiS Jarosław KaczyńskiPrezes PiS Jarosław Kaczyński PAP/Leszek Szymański
Posłuchaj
  • Prezes PiS Jarosław Kaczyński o Marszu Wolności, Solidarności i Niepodległości (IAR)
Czytaj także

Jak powiedział Jarosław Kaczyński, marsz ma nie tylko przypominać kolejną rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w 1981 roku, ale ma także aktualną wymowę. - Chcemy przekazać prawdę o wielkiej niesprawiedliwości społecznej, jaka dzieje się w naszym kraju - powiedział.
Prezes PiS zaznaczył, że z tym przesłaniem społecznym ściśle związane jest przesłanie patriotyczne. - Jeśli chcemy, by nasz naród trwał, był wspólnotą, musi to być wspólnota jakoś skonsolidowana, a podstawą tego musi być sprawiedliwość - podkreślił Kaczyński. - Nie ma solidarności bez sprawiedliwości - zaznaczył.

x-news.pl, TVN24
HISTORIA w portalu polskieradio.pl>>>

"My, Polacy chcemy godnie żyć i pracować. Chcemy godnego życia dla przyszłych pokoleń. Chcemy prawdy i sprawiedliwości w życiu społecznym. Chcemy być wolnymi obywatelami niepodległego państwa. Chcemy sprawiedliwej, partnerskiej Europy opartej na trwałych wartościach Ewangelii, a nie na ideologicznych eksperymentach. Tak jak nasi przodkowie sprzed stuleci chcemy budować solidarną Rzeczpospolitą i solidarną Europę: wolni z wolnymi, równi z równymi" - czytamy na stronie marsz13grudnia.pl .

STAN WOJENNY zobacz serwis specjalny>>>

Prezes PiS dodał, że organizatorzy pochodu chcą też przypomnieć o wielkim ruchu "Solidarności" z początku lat 80., a także o tych, którzy zniszczyli polskie nadzieje. - Ten marsz jest po to, by te sprawy zostały przypomniane, czyli wielki ruch Solidarności, oraz żeby trwała pamięć przeciwko tej podniesionej przeciwko narodowi ręce - ręce sługusów Związku Radzieckiego, ludzi którzy zniszczyli wtedy polskie nadzieje, którzy zadali Polsce straty, których skutki trwają po dziś dzień - powiedział Kaczyński.

Stan wojenny wprowadzono 13 grudnia 1981 roku na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej na mocy podjętej uchwały Rady Państwa z dnia 12 grudnia 1981 roku, na polecenie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. Został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiono go 22 lipca 1983 roku. W trakcie jego trwania z rąk milicji oraz SB zginęło kilkadziesiąt osób. Zostało internowanych ok. 10 tys. osób, głównie przywódców NSZZ "Solidarność”, doradców związku i związanych z nim intelektualistów oraz działaczy opozycji demokratycznej.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, Wikipedia, kk