Logo Polskiego Radia
PAP
Katarzyna Karaś 04.12.2013

Libia przyjęła prawo szariatu jako podstawę prawodawstwa

Wszystkie przepisy będą musiały być zgodne z zasadami opisanymi między innymi w Koranie.
Libia przyjęła prawo szariatu jako podstawę prawodawstwa creationc/sxc.hu/cc

"Prawo islamskie jest podstawą prawodawstwa w Libii. Wszystkie państwowe instytucje muszą się do tego zastosować" - podkreśliło w oficjalnym oświadczeniu Libijskie Zgromadzenie Narodowe, które przegłosowało w środę wprowadzenie szariatu.
Poinformowano, że do przeanalizowania istniejących rozwiązań prawnych i dostosowania ich do wymogów prawa religijnego zostanie wyznaczona specjalna komisja.
Islam nie uznaje rozdzielenia państwa od religii. Zgodnie z zasadami tej religii szariat reguluje wszystkie dziedziny życia muzułmanina. Przepisy prawa religijnego przewidują na przykład obcięcie ręki za kradzież oraz ukamienowanie kobiety za cudzołóstwo.
Szariat jest podstawą prawa w kilku krajach, w tym w Arabii Saudyjskiej i Iranie. Elementy tego systemu są także stosowane w wielu państwach islamskich na całym świecie.
W 2011 roku, w wyniku rewolty, został obalony libijski dyktator Muammar Kaddafi (został zabity W Syrcie 20 października 2011 roku). Od 8 sierpnia 2012 roku władzę w Libii sprawuje Zgromadzenie Narodowe, któremu swoje kompetencje przekazała Narodowa Rada Tymczasowa (NRT). NRT była ciałem przejściowym utworzonym 5 marca 2011 roku, na początku wojny domowej. Wraz z obaleniem rządu Kaddafiego Rada stała się jedyną realną władzą w Libii, uznaną przez większość krajów świata i ONZ.
PAP, Wikipedia, kk

''