Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Artur Jaryczewski 09.12.2013

Szturm milicji w Kijowie. Trwa "oczyszczanie ulic"

Ukraińskie MSW oświadczyło, że rozpoczęło akcję oczyszczania jezdni z protestujących w Kijowie ludzi oraz ustawionych przez nich barykad i namiotów.
Milicja na ulicach KijowaMilicja na ulicach KijowaPAP/EPA/ANATOLY MALTSEV

Protesty na Ukrainie - zobacz serwis specjalny >>>

Resort podkreślił, że odblokowywane są jedynie budynki dzielnicy rządowej, a nie Majdan Niepodległości, gdzie obozują przeciwnicy rządu. - Milicja zaczęła wypierać protestujących z jezdni na ulicach Instytuckiej i Hruszewskiego, gdzie zablokowany jest ruch samochodowy. Do incydentów do chwili obecnej nie doszło - przekazało w poniedziałek wieczorem centrum prasowe MSW. Ulica Instytucka jest drogą dojazdową do siedzib rządu oraz administracji prezydenta Wiktora Janukowycza. Przy Hruszewskiego znajduje się budynek Rady Ministrów.

Protesty na Ukrainie - relacja na żywo >>>

Opozycyjna partia Batkiwszczyna byłej premier Julii Tymoszenko przekazała wiadomość o milicyjnym szturmie na jej siedzibę przy ulicy Turiwskiej w Kijowie. Informację tę potwierdziła jedna z rzeczniczek tego ugrupowania Natalia Łysowa. - Na Turiwską wdarła się milicja z Berkutem. Nie widziałam tego, bo wyszłam już z pracy, ale informacja jest pewna - oświadczyła w rozmowie telefonicznej. - W tej chwili biura partii Batkiwszczyna szturmowane są przez milicję i specnaz Berkut. Berkut jest uzbrojony w broń automatyczną - głosi rozesłany mediom komunikat partii. Jej strona internetowa nie działa.

Źródło: Espreso TV/x-news

Tymczasem, Wiktor Janukowycz oświadczył, że zgadza się na okrągły stół, przy którym mieliby zasiąść przedstawiciele opozycji i władzy . Jest to idea pierwszego prezydenta Ukrainy Leonida Krawczuka. Znalazła ona poparcie obecnego szef państwa, ponieważ może być to pole dla porozumienia. We wtorek w tej sprawie mają się spotkać czterej prezydenci: obecny i trzech poprzednich. Mają oni omówić możliwe wyjścia z sytuacji.

Demonstracje na Ukrainie

Protesty na Ukrainie rozpoczęły się 21 listopada, kiedy to rząd ogłosił, że wstrzymuje przygotowania do podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Podpisanie miało nastąpić na ubiegłotygodniowym szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.

Źródło: TVN24/x-news

W sobotę i niedzielę (30 listopada i 1 grudnia) milicja użyła wobec demonstrantów siły, za co opozycja obwinia rządzących. W związku z tymi wydarzeniami złożono wniosek o dymisję rządu. Parlament Ukrainy nie przyjął jednak rezolucji o wotum nieufności dla rządu Mykoły Azarowa.

'' PAP/IAR/aj